KARACABEY BUSKİ’DEN ŞİKAYET VAR !

KANDIRILIYOR MUYUZ?

SU ABONELERİ DİKKAT !!!

SİZİN DE BAŞINIZA GELEBİLİR !


KARACABEY BUSKİ ŞUBESİ’NİN SAYAÇ OKUMA GÖREVLİLERİ OKUMA ÖZÜRLÜ MÜ, YOKSA GÖRME ENGELLİ Mİ?

Sevgili okurlar, bu sayfalarda sürekli olarak vatandaş şikayetlerini ilgililere aktardığımızı ve çoğunlukla da çözüm önerileri sunarak sorunların ortadan kaldırılmasını amaçladığımızı biliyorsunuz.

Bu kez kendi başımıza gelen ancak BUSKİ abonesi olan herkesin başına gelmiş ya da gelebilecek bir sorunu gündeme taşımayı görev biliyoruz.

Şöyle ki, bizler de herkes gibi BUSKİ’ye abone olarak  ve bedelini de banka talimatıyla ödeyerek yasal bir şekilde su kullanıyoruz. Kalabalık bir aile olmadığımızdan ayda ortalama 5 m3 dolayında su kullanımı bize yetiyor.     cats11 Nolu Fotoğraf ta da görüldüğü gibi 2015 Ekim döneminde 5 M3  su kullanarak toplam 22 Tl.ödeme yapmışız. 2015 KASIM döneminde ise kullanım miktarımız birdenbire 14 M3’e yükselmiş ve bizden 57.50 TL. ücret tahsil edilmiş.(2 nolu fotoğraf)  2015 ARALIK döneminde ise sayacı okumaya gelen görevli sayacı okuduktan sonra kendisine refakat eden eşime tuhaf tuhaf sırıtarak sanki bize lütufta bulunuyormuş gibi, “Bu ay siz su parası ödemeyeceksiniz! İhbarname düzenlemiyorum” diyerek çekip gitmiş. Eşim olayı anlatında sayacı bu kez biz okuduk. Baktık ki, önceki dönem kullanıldı denilerek bizden 57.50 Tl. alınan 14 M3 suya bile henüz ulaşmamışız. Yani, 7 m3 kadar su kullanmış iken 14 m3 yazılmış. Günler geçti ve  2016 OCAK dönemi sayaç okunma günü  ayni sayaç okuma memuru kapımızı çaldı. Kendisini karşılayıp sayacın bulunduğu küçük dolabı açtık. Sayacı okudu ve  sadece 2 m3 su kullandığımızı kayda geçirdi.(3 nolu fotoğraf) Görevliye, geçen ay hiç ihbarname bırakılmadığını, bu ay sadece 2 m3 su kullandığımızı, oysa Kasım döneminde 14 m3 su kullanmış göründüğümüzü söyleyince, bize; “Ne fark eder? Toplu olarak ödeme yapmışsınız işte” demez mi? ” 10 m3’ü aşan su kullanımlarında su bedeli de vergileri de katlanıyor ve kullanmadığımız suyun hem parasını, hem vergisini çok daha yüksekten ödemiş olmuyor muyuz? şeklindeki itirazımıza “Ne olmuş yani? Vereyim paranızı…” gibi BUSKİ görevlisine yakışmayacak yanıtlar aldık!

 cats2Sanırız BUSKİ sayaç okuma işini taşeron işçilere yaptırıyor. Ve bizler de merak ediyoruz. Bu görevliler işe alınırken kendilerinde hangi özellikler aranıyor. Bunlar herhangi bir eğitime tabi tutulmuyorlar mı? BUSKİ’nin su sayaçlarını okumakla görevli olanlar okuma özürlü mü, yoksa görme engelli mi?

Yoksa, yoksa !!!

KASIT MI VAR ?

Düşünmek bile istemiyoruz ama, içimize bir kuşku da düşmüyor değil! Acaba aboneden katlamalı ücret ve katlamalı vergi  alabilmek için sayaçlardaki rakamların gerçeği değil de, kasten mi  yükseği yazılıyor?

O nedenle, sayaçlarınızı görevliden sonra bir de siz okuyunuz ! Bizden size tavsiye…

                                                                              cats3

Lütfen Paylaşın ve Beğenin