Karacabey Longozu Sonbaharı Yaşıyor

Gürel ERGEN

**********

Doğal güzellikler ve yaban hayatın hızla eriyip gittiği, bu yüzden de doğayı korumanın çok önemli olduğu günümüzde, özellikle de Türkiye’deki milli parkların önemi yadsınamaz.

Karacabey’in sahip olduğu Longoz (Su basar) Ormanlarının hak ettiği üne kavuşması ve sadece ülkemizde değil, tüm dünyada tanınıp bilinmesi için Mobil Belediye Başkanı Ali Özkan ile bu amaca adeta baş koymuş doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş’in bireysel olmasına karşın sonuç verici çabaları doğasever halkımızın da takdirlerini toplamaktadır. Önceki gün, Mobil Başkan Özkan’a, Karacabey Longozu’nun Milli Parklar statüsüne alınması gerektiği görüşünde olduğumuzu ve bu konuda şahsının ne fikirde olduğunu sorduk. Aldığımız yanıt memnun edici düzeydeydi. Çünkü Özkan, daha başkan seçilmeden önce bir partili olarak konu hakkında çalışmalar başlattıklarını ve bakanlıkça henüz sonuçlandırılmadığını söylüyordu. Milli park olacak yerlerin doğal kaynaklar, kültürel kaynaklar, eğlenme-dinlenme ve turizm kaynakları gibi bir takım kaynak değerlerine sahip olmaları gerekiyorsa da Karacabey Longozu ve Yeniköy’ü bir bütün olarak düşündüğünüzde bunların hepsi Karacabey Longozu’nda mevcut. Ancak bu konuda Karacabeyli yöneticilerin ve kamuoyunun daha duyarlı olmaları, gerek sivil toplum örgütleriyle, gerekse basın yayın organlarıyla siyasilere kamuoyu baskısı yapmaları gereği var. Özetle; longozumuzun geleceği yeni kurulacak hükümetin bakanlar kurulu kararına bağlı. Şimdilik doğa turizmine açık olan Karacabey Longozu’nun, Milli Parklar statüsüne kavuşturulması, yani milli park ilan edilmesiyle sağlanacak faydalar ise şöyle:

Hayvan ve bitki türlerinin bütününü kendi habitatlarında, doğal koşullarında güvence altına alarak, türlerin doğal gelişiminin ve evriminin engelsizce gelişmesine olanak tanınacak,

Biyolojik çeşitliliğin, abiyotik doğal kaynakların, bitki ve hayvan populasyonlarının genetik çeşitliliğinin, doğal koşullar ve organizmaların doğal evrim seyirlerinin, farklı biyolojik çeşitliliğe sahip peyzaj ve peyzaj parçaları korunacak, park alanı içerisinde düzenlenen kamp ve günü birlik alanlar, kır gazinosu, büfe, kafeterya gibi ziyaretçi hizmet tesisleri aracılığıyla halkın doğal alanlar içerisinde doğayla iç içe yaşaması sağlanacak.

Doğa sevgisi aşılanacak ve çevreyle doğal ortamların korunması konusunda halk bilinçlendirilecek…

Sonuç olarak vurgulamak isteriz ki; güzel Karacabey’imiz bugüne dek maalesef iç ve dış turizmden hak ettiği payı alamamıştır. Bu noksanlığı ilk fark eden Mobil Başkan Özkan’ın 3 T’sinden biri “Turizm”dir. Türkiye’de nadir bulunan, geleceği parlak bir longoza, ıhlamur ormanlarıyla komşu denize, ülkemizin tek Yarı Vahşi Ayı Barınağı’na sahip ilçeyiz. Başkan Özkan’ın, aylar önce müjdelediği, longoza deniz motoruyla turist taşınacağı haberine nasıl da sevinmiştik! Şimdiye dek gerçekleşmeyen bu ve Karacabey Longozu’nun Milli Parklar statüsüne alındığı şeklinde verecekleri müjdeli haberleri tüm Karacabey halkı sabırsızlıkla bekliyor.

Umarız gerçek olur!

Lütfen Paylaşın ve Beğenin