KARACABEY SEMPOZYUMU TAMAMLANDI…

DR. SABUNCUOĞLU: KARACABEY MARKA ŞEHİR POTANSİYELİ TAŞIYOR…

KTSO BAŞKANI GÜNCÜ: KARACABEY YÜZÜNÜ GELECEĞE DÖNDÜ…

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) ile Karacabey MYO tarafından birlikte düzenlenen Karacabey Sempozyumu sanayi, ticaret ve ekonomi oturumu ile tamamlandı.

Prof. Dr. Erol İyibozkurt’un yönettiği sempozyumun 8. oturumuna konuşmacı olarak Prof. Dr. Zeyyat Sabuncuoğlu, Karacabey Ticaret Borsası Başkanı Murad Bertan, EKADER Başkanı Güllü Bilgin, Doç Dr. Sertaç Dokuzlu ve KTSO Başkanı Naci Güncü katıldı.

Prof. Dr. Zeyyat Sabuncuoğlu, Karacabey’in pek çok özellikleriyle marka şehir potansiyeli taşıdığını belirtirken “Karacabey Güney Marmara’nın parlayan yıldızıdır” dedi. Prof. Dr. Sabuncuoğlu, “Karacabey’de vizyon olabildiğince geniş tutulmalı. İlçenin taşıdığı potansiyeli 5T ile açıklayabilirim ve bunlar Tabiat, Tarih, Tarım, Turizm ve Teknopark – Batı OSB’dir” dedi.

KTSO BAŞKANI GÜNCÜ: KARACABEY YÜZÜNÜ GELECEĞE DÖNDÜ

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü ise KTSO’nun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Karacabey’in bölge ticaret ve sanayisini yönlendirdiğini ifade eden Güncü, “Bin 200 üye ve sektörel çeşitlilik ile örnek oluyoruz. Bölgemizde yatırımlara her geçen gün yenileri ekleniyor. İstanbul ve Bursa’nın yüzünü Karacabey’e, Karacabey’in de müreffeh bir geleceğe döndüğü bu topraklar, üretim faktörlerinin bir arada yer aldığı özellikli bir bölge. Üretim ve ürün teknolojilerimizi geliştirmek, bunları yaparken varlığımızı ve değerlerimizi korumak adına Karacabeyliler olarak hep birlikte el ele vermemiz ve geleceğe emin adımlarla yürümemiz gerektiği unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.

Karacabey Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Murad Bertan ise KTB’nin çalışmaları hakkında bilgi verirken Doç. Dr. Sertaç Dokuzlu, Coğrafi İşaretler hakkında yaptığı sunumla Karacabey Soğanı’nın coğrafi işaret olarak tescilinin alınması konusundaki çalışmalarını anlattı.

ERDEM BORA İMER: KAZAN KAZANDIR FELSEFESİYLE ÇALIŞIYORUZ

Prof. Dr. Zeyyat Sabuncuoğlu’nun yönettiği 9. oturuma ise Matlı Yem adına Erdem Bora İmer, SÜTAŞ adına Dilay Çalışkaner, NSK Otomotiv adına İcra Kurulu Başkanı Ömer Kazangil ve Yardımcı Doç Dr. Metin Güldaş katıldı.

Matlı A.Ş’nin kuruluşundan günümüze kadar olan gelişme sürecini tarihinden bahseden Erdem Bora İmer, “Matlı A.Ş Karacabey’den serpilen ve tüm Türkiye’ye yayılan bir tohumdur. Türkiye’nin 6 bölgesindeki üretimiyle ‘kazan kazandır’ felsefesiyle çalışıyoruz. Üreticilerimizi eğitmek için köy köy, dam dam geziyoruz. Daha çok verim elde etmek, daha çok kazandırmak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

ÖMER KAZANGİL: 5 KITADA 100’DEN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ

NSK Otomotiv adına oturuma katılan İcra Kurulu Başkanı Ömer Kazangil de, “Karacabey’de doğduk ve doyuyoruz. Bu kentte olmaktan, burada üretmekten, burada istihdam sağlamaktan gurur duyuyoruz. Karacabey, gelecekte Bursa’nın banliyosü olacaktır. Bu yüzden tedbirlerimizi almalı ve Karacabey’in geleceğini planlamalıyız. Biz bu amaçla arkamıza hayırsever iş adamlarımızın desteğini de alarak bir mesleki eğitim merkezi vakfı kurmak üzere çalışmalara başladık ve bu sürecin sonuna yaklaşmış bulunuyoruz. Kısa zamanda KATGEM Vakfımızın kuruluş müjdesini de sizlerle paylaşmış olacağız” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Metin Güldaş da Mihaliç peyniri ile sunum yaptı. SÜTAŞ adına Dilay Çalışkaner ise bu sene kuruluşunun 40. Yılını kutlayan Sütaş’ın ulusal bir marka olma serüvenini anlattı.

KAPANIŞ OTURUMU

İlki gerçekleştirilen Karacabey Sempozyumu’nun kapanış oturumuna ise KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü ve Sempozyum Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ak’ın yanı sıra Bursa Ticaret Borsası Başkanı, Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası’nın geçmiş dönem Yönetim Kurulu Başkanı ve Matlı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Karacabey Ticaret Borsası Başkanı Murat Bertan ve Karacabey Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Vural katıldılar.

Sempozyum Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ak, “Bu sempozyumda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Bu sempozyumun ardında çok ciddi emekler var. Burada amacımız geçmişimizin bir envanterinin çıkarılması, bugünümüzün paylaşılması ve gelecek hedeflerimizin belirlenmesiydi. Bu bir başlangıç olacak. Karacabey’de tüm kurum ve kuruluşların bir arada olduğu önemli bir etkinlik oldu. Artık belli periyotlarda sempozyumların tekrarlanması ve alınan kararların takip edilmesi gerekiyor. Sadece oturup konuşmak yetmez. Sempozyum 1 panel ve 9 oturumla 2 gün boyunca olmak üzere rekor bir tempoda gerçekleştirildi” diye konuştu.

Son oturumda bu sene ilki düzenlenen sempozyumda ele alınan konuların önümüzdeki yıllarda takip edilmesi amacıyla raporlama çalışmalarının devam edileceği ifade edildi.

Değerlendirme toplantısında konuşan Karacabey Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Vural “Karacabey Bursa’nın yükselen yıldızı olacaktır” dedi.

Sempozyumun genelini değerlendiren Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü de, 1,5 yılda çok yoğun emeklerle meydana getirilen sempozyumda arzu ettikleri sonuca ulaştıklarını söyledi. Güncü, “Karacabey’in dünü bugünü geleceği mottosuyla bu sempozyuma bir isim koyduk. Bu etkinliğimizle Karacabey’in geleceğine önemli bir not düştük. Karacabey’in önü açık, Bölgenin parlayan yıldızı olacaktır” dedi.

Kapanış oturumunun son konuşmasını yapan Bursa Ticaret Borsası Başkanı, Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası’nın geçmiş dönem Yönetim Kurulu Başkanı ve Matlı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, “Bu organizasyonu gerçekleştiren tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. 2 gün süresince sabahtan akşama kadar yoğun toplantılar gerçekleştirildi ve işin sonunda Karacabey kendi değerlerinin iyi bir yerde olduğunu gördü. U.Ü. ile beraber Karacabey’i bütünleştirmek için bir takım oluştu. Artık yeni Karacabeylilere sahibiz. Hepsi markalaşmanın birer süreci. Biz kendi adımıza derslerimizi aldık. Hep birlikte inanarak yola çıktığımızda başaramayacağımız hiçbir şey yok” dedi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin