Karacabey TSO Başkanı Güncü’den Üyelere

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Naci GÜNCÜ, cumartesi günü yapılacak Meslek Komitesi Seçimleri Öncesi Üyelere bir açıklamada bulundu.Güncü’nün açıklaması aynen şöyle:


Kıymetli Üyelerimiz,

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası çalışmalarımız 2005 yılında grubumuzun göreve gelmesiyle başladı. Değerli başkanlarımız önderliğinde başkan yardımcısı olarak ekibimizle beraber 2 dönem Karacabey’e ve üyelerimize hizmet ettik. Belediye İşhanı’nda 60 m2 ofiste üyelerimize hizmet vermeye çalışan odamız, büyük fedakârlıklarla şu an hizmet verdiği kendi hizmet binası bitirilerek üyelerimizin ve Karacabey’in gurur duyacağı vitrin bir bina olarak hayata geçti. Öncelikle TSE Kalite Belgesi alarak, Türkiye’de kalite belgesi alan ilk odalar arasına girdi. Daha sonra da TOBB Akreditasyon Belgesi alarak hizmet kalitesini perçinledi.

2013 yılında üyelerimizin teveccühleriyle ekibimle birlikte göreve geldim. 4 yıl boyunca da işimizden, ailemizden fedakârlık ederek arkadaşlarımla birlikte üyelerimiz ve Karacabey’imiz için elimizden geleni yapmaya çalıştık.

Ticaret ve Sanayi Odaları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan yarı özerk kuruluşlardır. Asli vazifesi olan ticaret sicil işlemlerini devlet adına onaylanmış personeliyle Odamız tarafından kalite standartları gereği en hızlı şekilde gerçekleştirmek üye memnuniyeti için önceliğimizdir.

Bu hizmetleri Bakanlık ve TOBB web portalları üzerinden yapmaktayız. Yaklaşık 2 yıldır da üyelerimiz için gerekli belgeler internet üzerinden verilmek üzere hizmete sunulmuştur. Hiçbir oda kendi inisiyatifiyle web portalları kuramaz ve üyelerinin bilgilerini başkalarıyla paylaşamazlar. Rakip arkadaşımın bu hizmeti yeni yapılacak bir işmiş gibi göstermesi anlamsızdır.

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri hiçbir ücret almadan gönüllülük esasına göre çalışır. Üyelerimizin emanetleri bizler için çok kıymetlidir. En ufak kuruşuna kadar büyük titizlikle gereken yerlere harcamalar yapılır.

Ticaret ve Sanayi Odasının tek geliri üye aidatları ve diğer evraklardan edinilen kazanımlardır. Bunlarında yaklaşık %40’ı personel gideridir. TOBB, Bakanlık ve diğer mecburi aidatlar ödendikten sonra sıkı bir disiplinle biriktirdiğimiz nakit miktarı üyelerimize ve Karacabey’imize yaraşır yeni ve büyük eserler kazandırmak benim ve ekibimin öncelikli vizyonudur. Güçlü mali yapısı olmayan Oda, üyelerini Nefes Kredisi, Kosgeb Kredisi gibi imkânlardan faydalandıramaz. Odamız tüm kredilerin finansman ortağı olup elini taşın altına koymaktadır. Rakiplerimizin dediği gibi şiddetle reddettiğim rantiyeci oda gibi kaba kelimeleri de kendilerine iade ediyorum. Zaten kendileri de meclisin içinde çalışma arkadaşlarımız olup bütün kararlarımız oybirliği ile alınmıştır. Hangi önerileri meclise sunduklarını ve kabul etmediğimizi kendilerine sormak isterim.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı veya Yöneticileri, gelişigüzel ve argo açıklama yapmaz ve konuşmazlar. Oda yönetimine aday olanlar da böyle davranmamalıdırlar. Bu kurum Karacabey iş dünyasının temsil mevkiidir. Karacabey Ticaret ve Sanayi Odasının, Odalar Birliği ve Türkiye nezdinde kıymetli ve saygın bir yeri vardır.

Göreve geldiğimiz 2013 yılından bu yana öncelikle KOSGEB ve ardından İŞ-KUR Bürolarını üyelerimizin hizmetine açtık.

100 kadar kişisel gelişim eğitimleri, Vergi ve SSK konularında bilgilendirme eğitimleri, Mesleki Yeterlilik Belgesi Eğitimleri odamız tarafından gerçekleştirilmiştir.

Uludağ Üniversitesi ve Odamız işbirliği ile gündeme getirdiğimiz “Karacabey’in Dünü, Bugünü, Yarını” mottosuyla Karacabey Sempozyumunu başarıyla gerçekleştirdik. Kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve iş dünyasının katılımlarıyla 8 adet çalıştay gerçekleştirip; Bu çalıştayların çıktılarını kitaplaştırarak Karacabey’in geçmiş ve gelecek vizyonunu, yol haritasını ve endişelerimizi kamuoyunun ve üyelerimizin bilgilerine arz ettik.

270 genç arkadaşımıza Girişimcilik Eğitimi vererek iş hayatına başlarken onlara önderlik ettik. Bu arkadaşlarımızın çoğunluğu da bu eğitimler sonucu aldıkları belge sayesinde KOSGEB’den hibelerini alarak kendi iş yerlerini kurdular.

Üyelerimizin aidat ödeme oranı %90’larda olup, bu oranla Türkiye’nin ilk onunda yer alan üyelerimizi gönülden kutluyorum. Üyelerimizden aidatlar konusunda sitemler de alıyoruz. Haklıdırlar. İş hayatında para kazanabilmek çok zor bir hal almıştır. Sorunlarımız çoktur. Ancak şunun da bilinmesini isterim. Oda aidatlarının Bakanlık nezdinde bildirilmiş bir tabanı vardır. Odamız neredeyse diğer odaların yarısı oranında aidatları arttırmakta ve bu anlayışla üyelerimizin yanında yer almaktadır.

Belge ve Ticaret sicil hizmetlerinden alınan ücretlerin %90’ı harç olarak devlete giden ödemelerdir. Bu ücretlerin cüzi bir kısmı Odamız kasasında kalmaktadır. Bu hususu bilhassa üyelerimize arz etmek isterim.

Acısıyla, tatlısıyla dört yıllık hizmet süremizi bitirdik. Ekibimizin anlayışında uzun yıllar bu görevde kalmak yoktur. Makam ve koltuk özlemi olan insanlar değiliz. Önceliğimiz Karacabeydir. Üyelerimiz teveccüh gösterdikleri takdirde bir dönem daha görevi sürdürüp, bayrağı bizden sonra gelecek gençlerimize emanet edeceğiz.

Yeni dönemde, en önemli sorunumuz olarak tespit ettiğimiz; Çırak ve ara eleman yetiştireceğimiz, esnafımızın ve Kobilerimizin etkin olarak kullanacağı “Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi” projemizi başarıyla tamamlayarak üyelerimizin ve Karacabeylilerin hizmetine sunacağız. Sanayi sitesi içerisinde yer alan 3000 m2 arsaya yaklaşık 1000 m2 ‘lik kapalı alanda “Derslik, İdare Odaları, Atölyeler, Laboratuvar, Sosyal Alanlar ve Çok Amaçlı Konferans Salonu” yer alacak merkezimizde; Üyelerimiz ve Esnaf Odalarının üyeleri iç içe olacak ve güçlü bir işbirliği tesis edecektir.

7 Nisan 2018 Cumartesi günü yapılacak Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Komitesi Seçimlerine tüm üyelerimizi en doğal demokratik hakları olan oylarını kullanmaya davet ediyorum. Üyelerimiz teveccüh ederlerse ben ve ekibim üyelerimizin ve Karacabeyimizin dertleriyle dertlenmeye, hiçbir karşılık beklemeden hizmet etmeye talibiz.

Sevgi, saygı ve hürmetle hepinizi selamlıyorum.                                                                          

                                                                                                                                                       NACİ GÜNCÜ

Lütfen Paylaşın ve Beğenin