KARACABEY TSO ÜYELERİNE KREDİ DESTEĞİ DEVAM EDİYOR

Düşük faiz oranlarıyla geçtiğimiz sene KOBİ’lere cansuyu olan TOBB Nefes Kredisi Projesi bu sene 18 aya uzatılan vadesi ile yeniden başlıyor.


Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü yaptığı açıklamada; KOBİ’lerin finansman sorununa çözüm bulmak için reel sektör ile finans sektörünün el ele verdiği ve ortak bir çalışma olan Nefes Kredisi Kampanyasının ikinci döneminin başladığını ifade etti.

Başkan Güncü; TOBB öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla gerçekleştirilecek yeni Nefes Kredisi için imzalar Başbakan Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla 31 Mart Cumartesi günü İzmir’de atıldı.

Nefes Kredisinde faizler aylık yüzde 0,99, yıllık yüzde 11,88 olarak belirlendi.

Kredilerin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından protokol imzalanan 6 banka tarafından kullandırılacağını söyleyen Naci Güncü, “İlgili Bankaların Şube Müdürleri ile yaptığımız görüşmeler sonucu KOBİ’lerin şu an için yıllık % 15-18 faiz bandında kredi kullandıklarını görüyoruz. Nefes Kredisi Kampanyası kapsamında bu faiz oranı aylık %0,99’a ve yıllık % 11,88 e düşüyor. Ayrıca KOBİ’ler söz konusu nefes kredisi kullanımında teminat ihtiyacının % 85’ini de Hazine desteği ile Kredi Garanti Fonu’ndan sağlayabilecekler.” şeklinde konuştu.

Nefes Kredisi: Yıllık faiz oranı yüzde 12’nin altında, 6 ay geri ödemesiz, 18 ay vadeli kredi!

Karacabey TSO Başkanı Naci Güncü “Geçtiğimiz sene kredilerde durgunluğun yaşandığı ve faizlerin yüksek olduğu dönemde TOBB, Oda ve Borsalar elini taşın altına koymuş, Aralık 2016 yılı sonunda Nefes Kredisi ve yeni KGF sistemi ile KOBİ kredilerinde yeni bir dönem başlatmıştı. Bu süreçte, hazine desteğini arkasına alan KGF aracılığıyla kredi hacim yaratılmıştı ve Odamıza kayıtlı KOBİ Üyelerimiz TOBB Nefes Kredisinden yararlanmıştı. 2018 yılında Nefes Kredisi 18 aya uzatılan vadesi ile yeniden Odamız üyelerinin hizmetinde.” diyerek, Odanın elindeki kaynakları üyelerimizin kullanımına açtıklarını, teminat yetersizliğinden kredi kullanamayan KOBİ üyelere destek olduklarını, KGF ile kredi tutarının %85’ine hazine desteği sağlandığını sözlerine ekledi.

Başkan Güncü, Nefes Kredisinde bürokrasinin azaltıldığını ve kredi sürecinin basitleştirildiğini belirterek, Karacabey TSO üyelerinin Odamızdan alacakları “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu” için faaliyet belgesi ile 200bin TL’sına kadar kredi başvurularını bankalara yapabileceklerini söyledi. Başkan Güncü kredi kullanım masraflarını da sıfırladıklarını belirterek Üyelerimiz hiçbir ad altında dosya, sigorta v.b masraflara katlanmayacaklar, kredi kullanım masrafı olarak sadece Hazineye yatırılması gereken %0,03 (onbinde üç) ile sınırlı olacak bu rakam 51 TL’nin üzerine çıkamayacak dedi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin