KARACABEY TSO’da MESLEKİ EĞİTİM BİLGİLENDİRME

  • KARACABEY TSO’da MESLEKİ EĞİTİM BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ…


Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde Mesleki Eğitim Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüseyin Fikri Sezer, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hikmet Tetik, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Vedat Kırbaş, NSK Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yetkilisi Fikret Çelik, Sezer Tarım ve Sağım Teknolojileri Sanayi Ticaret Limited Şirketi Yetkilisi Ender Batmaz ve öğrenci velileri katıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin yaptığı kısa değerlendirmede “Ülkemiz genelinde mesleki eğitime verilen önem gün geçtikçe artarken; İlçemiz Karacabey özelinde de hem milli eğitim olarak biz, hem de ticaret ve sanayi odamız ile diğer kurumlar mesleki eğitimin önemini kavramış durumdadır. Ve bu yöndeki çalışmalarımıza destek olmaya devam etmektedirler. Gençlerimizin nitelikli bir şekilde iş hayatına girmelerini sağlamak, ilçemizdeki sanayi kuruluşlarının ihtiyacı olan nitelikli ara elemanları yetiştirmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

NSK Otomotiv ve Sezer Tarım yetkilileri Fikret Çelik ve Ender Batmaz ise “Karacabey sanayi tesisleri bakımından ülkenin en önemli yerlerinden biri konumunda yer alıyor. Tüm sektörlerde nitelikli ara eleman ihtiyacı ise her geçen gün artıyor. Şu anda nitelikli ara eleman ihtiyacımızı işe başlayan gençlerimizi fabrikamızdaki ustalarımız tarafından verilen işbaşı eğitimleri ile gidermeye çalışıyoruz. Yani belirli bir eğitim almış gençlerimizi tekrardan eğitimden geçirerek hem zaman kaybediyoruz hem de üretimimizden geri kalıyoruz. Oysaki gençlerimiz lise çağlarından başlayarak ileride sahip olacakları mesleklerin eğitimlerini aldıklarında gelecek kaygısı duymadan mesleklerini edinecekler. Bizler de uluslararası alandaki rakiplerimizden geri kalmayacağız. Siz öğrenci velilerinden ricamız çocuklarımızın bu çok önemli tercih dönemlerinde onları doğru yönlendirmeniz. Hayatlarının geri kalanını kazanacakları ve en az 30-35 yıllarını geçirecekleri meslekleri seçerken bugünü değil geleceği düşünmelerine yardımcı olmanız” dedi.

Toplantının devamında Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hikmet Tetik ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Vedat Kırbaş tarafından okullarını tanıtıcı bilgilendirme sunumları gerçekleştirildi. Mesleki eğitimin ülkenin geleceği açısından çok önemli bir yerde olduğunu ifade eden Karacabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hikmet Tetik “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan nitelikli okullar arasında Karacabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de yer alıyor. Okulumuza son iki yılda yaklaşık 5 milyon TL’lik bir yatırım kazandırılarak teknoloji ve makine altyapı imkânları üst seviyeye çıkartıldı. Okulumuz mezunlarına kendi alan ve dallarındaki diplomanın yanı sıra, teknisyenlik belgesi, işyeri açma belgesi, tüm Avrupa ülkelerinde geçerli Europass belgeleri de kazandırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Karacabey Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Vedat Kırbaş ise mesleki eğitim sisteminin çırak öğrenciye ve çalıştığı işyerine sağladığı faydaları sıraladıktan sonra “Okulumuzda 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa uygun olarak gerçekleştirilen eğitimleri tamamlayanlara Kalfalık ve Ustalık Belgeleri, Usta Öğreticilik Belgeleri ve İşyeri Açma Belgeleri veriliyor. Verdiğimiz bu belgeler uluslararası nitelik taşıyor ve AB ülkelerinin tamamında geçerli. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası arasında imzalanan protokolle Karacabey Sanayi Sitesi içerisine Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yaptırılacak Mesleki Eğitim Merkezi ile okulumuz modern bir binaya ve altyapıya da kavuşacak. Bu hususta sizlerin huzurunda bir kez daha Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimine teşekkürlerimizi iletiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sunumlar sonrası velilerin sorularını cevaplandıran İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin toplantıya katılan velilerden burada edindikleri bilgileri çevrelerindeki veliler ile de paylaşmalarını rica ederken, Mesleki Eğitime desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası ve Üyelerine teşekkürlerini iletti.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
E-bulten