Karacabey TSO’da Mesleki Yeterlilik Sınavları Devam Ediyor…

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 48 meslekte zorunlu tutulan mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili sınav ve belgelendirme işlemleri Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası ile MEYBEM işbirliğinde devam ediyor.

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından standardı yayımlanan 48 meslekte çalışanlar için, 25 Mayıs 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile 25 Mayıs 2016 tarihine kadar mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilmesinin ardından, Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası ile MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. arasında yapılan protokol çerçevesinde belgelendirme sınavları gerçekleştirildi.

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası eğitim salonlarında yapılan sınav, ilk etapta Betonarme Demircisi (Seviye-3) ve Ahşap Kalıpçı (Seviye-3) meslekleri için gerçekleştirildi. Söz konusu mesleklerde çalışmakta olan ve belge başvurusu yapan kişilere MEYBEM yetkilileri tarafından yazılı, mülakat ve teorik sınav uygulandı.

ktso- myk 2Konuyla ilgili bilgiler veren Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü, Oda üyelerinin, tehlikeli ve çok tehlikeli işler alanında bulunan 48 meslekte faaliyet gösteren personeli için belgelendirme çalışmalarına destek olmak amacıyla Oda olarak TOBB öncülüğünde kurulan ve TÜRKAK tarafından akredite edilen MEYBEM ile işbirliğine gittiklerini belirtirken, “Odamıza gelen talepler doğrultusunda öncelikle betonarme demircisi ve ahşap kalıpçı meslekleri için belgelendirme işlemlerine başladık. İlgililerin taleplerini almaya devam ediyoruz. Belgelendirme sınavlarına, MEYBEM ile birlikte diğer meslek dallarıyla da devam edeceğiz. Özellikle, riskli sektörler arasında bulunan inşaat alanında, müteahhitlerimizin önümüzdeki süreçte herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına konunun üzerinde ciddiyetle durmalarını istiyoruz” dedi.ktso- myk 3  Başkan Güncü, başarılı olan adayların sınav ücretlerinin kendilerine iade edileceğini ve Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi kişilerin sigorta primlerine ait işveren payının da yine devletimiz tarafından karşılanacağını belirterek, sınav ve belgelendirme hususlarında bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyenler Oda Genel Sekreterliği ile iletişime geçebileceklerini sözlerine ekledi.

ktso- myk 4MEYBEM A.Ş. Genel Müdürü Saygın Baban, Değerlendiriciler; İsmail Erdem ve İsmail Kandemir ile gerçekleştirilen sınav maratonu iki günün ardından tamamlandı.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin