KARACABEY VE 9 İLÇEYE DEV İÇME SUYU YATIRIMI

BUSKİ’DEN İLÇELERE DEV İÇME SUYU YATIRIMI

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BUSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, BÜTÜNŞEHİR YASASIYLA GÖREV VE SORUMLULUK ALANINA İKİ YIL ÖNCE GİREN 10 İLÇENİN İÇME SUYU HATLARINI 150 MİLYON EURO”LUK YATIRIMLA YENİLEMEYE HAZIRLANIYOR. BUSKİ BÖYLELİKLE, SAĞLIKLI SU TEMİNİNİN YANI SIRA MERKEZDE YÜZDE 23’LER SEVİYESİNDE SEYREDEN SUDAKİ KAYIP KAÇAK ORANINI DİĞER İLÇELERDE DE BU SEVİYEYE İNDİRMEYİ HEDEFLİYOR.

  BUSKİ Genel Müdürlüğü’nün, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç’ün başkanlığında düzenlenen Genel Kurul Toplantısı’nda, Kurumun 2015 Yılı Faaliyet Raporu ile 2015 Mali Yılı Denetçiler Raporu, meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Kurumun gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeyi hedeflediği yatırımlara ilişkin meclis üyelerine bilgi veren BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, Avrupa Yatırım Bankası’ndan (AYB) temin ettikleri 150 milyon Euro’luk krediyle, Bütünşehir Yasası kapsamında görev alanlarına dahil olan 10 ilçenin içme suyu hatlarını yenileyeceklerini belirtti. Böylelikle sağlıklı ve kesintisiz su temininde önemli bir adım atmış olmalarının yanında, merkezde yüzde 23’ler seviyesinde seyreden sudaki kayıp kaçak oranını diğer ilçelere de yaygınlaştırmayı hedeflediklerini vurgulayan Çetinavcı, “Çeşmeden akan suyun içilebildiği şehirlerin başında gelen Bursa, bu özelliği, BUSKİ’nin içme suyunu daha nitelikli, sağlıklı ve kaliteli teminine yönelik gerçekleştirdiği çalışmalara borçludur. Sağlıklı su teminini sağlamanın yolu ise iletim hatlarında kullanılan boruların, Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladığı polietilen ve çelik borular olmasından geçmektedir. Bu kapsamda; İnegöl, Mustafakemalpaşa ve Karacabey başta olmak üzere Bütünşehir Yasası’yla görev ve sorumluluk sahamıza giren 10 ilçenin tamamında hali hazırdaki içme suyu hatlarını yenileme kararı aldık. Söz konusu yatırımlarla ilgili Avrupa Yatırım Bankası’ndan (AYB) 150 milyon Eoru’luk kredi temin ettik” diye konuştu.

21939_3_201605271627Gerçekleştirecekleri yatırımla ilçeleri sağlıklı suya kavuşturmanın yanında, sudaki kayıp kaçak oranlarını da merkezde olduğu gibi yüzde 23’ler seviyesine çekmeyi hedeflediklerini belirten Çetinavcı, BUSKİ’nin sudaki kayıp kaçakla mücadelede sergilediği performansla, Türkiye’deki su ve kanalizasyon idareleri arasında ilk sırada geldiğine işaret etti. Büyükşehir Belediyesi’nin vizyonuyla yatırımlarına hız verdiklerine değinen Çetinavcı, Nilüfer Deresi’nin ve Gemlik Körfezi’nin kirlilikten arındırılması projeleri başta olmak üzere kolektör bağlantıları, kanal hatları ile atık su arıtma tesislerinin yapımına büyük önem verdiklerini ifade etti21939_4_201605271627.

Samanlı kolektörünün devreye girmesiyle Nilüfer Deresi’ne şehrin doğu yakasından kanalize olan atık suların kolektörlerle Doğu Atık Su Arıtma Tesisi’ne yönlendirerek arıtılmalarını sağladıklarını, böylelikle, Uludağ’ın güney yamaçlarındaki Aras Suyu’ndan doğan 176 kilometrelik Nilüfer Deresi’nin Geçit’e kadar olan bölümünün kirlilikten arındırıldığını belirtti.

21939_5_201605271627Çevre yatırımları içerisinde önemli bir yer tutan altı arıtma tesisini daha hizmete sunmanın çalışmaları içerisinde olduklarını vurgulayan Çetinavcı, söz konusu tesislerin de hizmete girmesiyle Nilüfer Deresi’nin tümüyle kirlilikten arındırılacağı gibi Gemlik Körfezi’nin de kirlilikten arındırılmasının sağlanacağına işaret etti.

BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, Büyükşehir Belediyesi’nin “sağlıklı şehir Bursa” hedefi kapsamındaki çalışmalarına bütün hızlarıyla devam ettiklerini de sözlerine ekledi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin