KARACABEY’DE CUMHURİYET’E AYIP EDENLER

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923 günü gerçekleşen oturumunda Mustafa Kemal’in hazırladığı anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesiyle Türkiye Devleti’nin yönetim şeklinin cumhuriyet olarak belirlendiği hepimizin malumudur…


Daha geniş anlamıyla cumhuriyetin ilanı, Türk toplumunu çağdaşlaştırmayı amaçlayan Türk Devrimi’nin bir parçasıdır; diğer yenileşme ve reformların da önünü açan bir siyasal inkılap hareketidir.

Anayasanın diğer maddelerinde yapılan değişiklikler ile cumhurbaşkanlığı makamı oluşturulmuş; Cumhurbaşkanının Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kendi üyeleri arasından seçileceği öngörülmüş; hükûmetin kuruluş usulü değiştirilmiştir. Hükûmetin kuruluş şeması bakımından meclis hükûmeti sisteminden vazgeçilerek parlamenter sisteme geçilmiştir.                                                               

****

Bilindiği gibi,  16 Nisan 2017 Pazar günü mevcut anayasanın 18.maddesinde yapılacak değişiklik için referanduma gidilecek ve halkımıza görüşü sorulacaktır.

17  Şubat 2017 tarihli yazısının son paragrafında Bekir Coşkun şöyle diyor:

“Söyleyin millete: anayasa değişikliği falan sanmasın…

Cumhuriyet’in yaşaması ya da yok olması oylamasıdır bu…

Biz; aydınlık, medeniyet, huzur ve barış demek olan Cumhuriyetimizi yıkmak isteyenlere “Hayır” diyeceğiz.”

KARACABEY’DE CUMHURİYET AŞIKLARINI ÜZEN GİRİŞİMLERİ  ŞÖYLE FOTOĞRAFLADIK:

MEDYANIN VE HALKIN GÜCÜ CUMHURİYET’İ GERİ ALDI!

2014 yerel seçimlerinin tamamlanmasının ardından  büyükşehir yapılan Karacabey’de, yıllardır herkesin CUMHURİYET  olarak adlandırdığı Atatürk Anıtı’nın da bulunduğu alana KENT MEYDANI yazılı levhalar asıldı. Bakmak  ve görmek arasındaki farkı iyi bilen Karacabeyliler ile Karacabey YENİ HABER, ivedilikle konuyu gündeme taşıdı. Cumhuriyet Alanı’nın adını bir çırpıda Kent Meydanı olarak değiştirilmesini sağlayanlar “sehven yapılmış” diyerek  yılların CUMHURİYET ALANI’na eski adını tekrar geri vermek zorunda kaldılar.

KARACABEY HALK EĞİTİMİ MERKEZİ  CUMHURİYET’İ KALDIRDI!

Karacabey YENİ HABER olarak bu sütunlarda siyasete yeteri kadar yer veremesek de CUMHURİYETİMİZİN önemi, kazanımları ve korunup kollanması konusunda ne kadar hassas olduğumuzu tüm takipçilerimiz çok iyi bilir. 

İşte bu nedenle Karacabeyimiz’de  CUMHURİYET’e karşı bilinçli ya da bilinçsiz işlenen ve işlenmek istenen  birkaç yanlışı fotoğraflarla belgeledik. Tarihe kayıt düşmek amacı ile sizlerle paylaşıyoruz.

Ve siz siz olun, çağdaş uygarlık yolu olan CUMHURİYETE SAHİP ÇIKINIZ !  

Lütfen Paylaşın ve Beğenin