Karacabey’de Gezici Bayilerden Şikayet Var

Karacabey’de yılbaşı çekilişi için gezici bayilerden bilet alan vatandaşlar, biletlerine isabet eden amorti  bedellerini mutlaka bileti aldıkları bayiden almaya zorlanıyor.

Karacabey Cumhuriyet Alanı’nı mesken tutmuş olan Gezici Milli Piyango Bileti satıcıları, biletlerinin bir ya da iki rakamına amorti isabet eden  ve  bedelini almak isteyen  vatandaşların  uzattığı biletin öncelikle  arkasındaki damgayı kontrol ediyor. Amortisi alınmak istenen bilette kendisinin  damgası olmaması halinde; “Bunun parasını ödemem. Bileti kimden aldıysanız ona gidin!” diyerek bayi olmanın sorumluluğundan kaçıyor. Örneğin vatandaş biletini Karacabey’deki bir gezici bayiden değil de bir iş için gittiği başka bir kentten almış olsa ne olacak? Amortiyi almak için o kentte gidip, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa arar gibi biletini aldığı bayiyi mi arayacak? Bu olacak iş mi?

milli-piyango-yılbaşı-çekilişi-650Oysa Milli Piyango Yönetmeliğinde aynen şöyle deniliyor:   

“Milli Piyango biletinin son 3 ( üç ) rakamına kadar isabet eden ikramiye tutarlarını Milli Piyango gezici ve sabit bayileri ödemek zorundadır. Bu bayiler son dört veya beş rakamına göre isabetli biletlerin de ikramiyelerini ödeyebilirler. “

Adları bizde saklı tutulan, bu soğuk karlı havada biletine isabet eden 5-10 liralık amortiyi almaya gelen yaşlı başlı kadın ve erkekleri eli boş döndürerek, bayi olmanın sorumluluklarını yerine getirmeyen ve vatandaşa zorluk çıkartan bu kişileri ilgili makamlara şikayet etmek yerinde bir davranış olacaktır.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin