“KARACABEY’DE GRİP TUSUNAMİSİ..”

KARACABEY’DE DE GRİP SALGINI VAR !

Tüm yurtta olduğu gibi Karacabey’de de adeta vatandaşları yorgan döşek yatıran grip salgını dolayısıyla Karacabey Devlet Hastanesi ve Aile Hekimlikleri  yoğun günler geçiriyor. Hastalığın korku ve paniğe neden olmaması gerektiğini dile getiren yetkililer ise hastalığı normal bir grip salgını olarak değerlendiriyorlar.

Karacabey’de Devlet Hastanesi ve diğer sağlık kuruluşları, mevsimsel  grip şikayetleri ile gelen hastalarla dolup taşıyor. İsminin açıklanmasını istemeyen ve kendisi de grip olan bir aile hekimi, son günlerde grip  rahatsızlığı ile gelen çocuk ve yetişkin hasta sayısında artış gözlemlediklerini belirterek, “Karacabey’de adeta bir grip tusunamisi var! Soğuk algınlığı şikayeti ile gelen hastalarımızın başlıca yakınmaları  genel olarak yüksek ateş, kusma ve bulantı. Çocukları hasta olan anne ve babalarımıza, bu konuda mümkün olduğu kadarıyla çocuklarını kapalı ortamlara sokmamalarını, el yıkaması konusunda ısrarcı olmalarını,  çocukta görülen yüksek ateş durumlarında ise normal gribe yaklaştıkları gibi ateş düşürücü ve bol sıvı tedavisi yapmalarını öneririm.” şeklinde konuştu. Ayni aile hekimi, yetişkinlere de mutlaka bir doktora  görünmelerini ve istirahatlerine dikkat etmelerini öğütlerken, 65 yaş ve  üzerindeki  kalp, tansiyon, şeker hastası olanları ise mutlaka grip aşısı olmaları gereğini vurguladı.

633833-bursa-da-grip-salgini-5693c8e4101d0BURSA GRİPTEN KIRILIYOR !

Öte yandan Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yöneticisi Dr. Erkan Yıldırım, yaptığı açıklamada, mevsimsel gribe bağlı olarak son iki gün içerisinde acil servislere müracaatta artış yaşandığını söyledi.

Alınan tedbirler ve hastane çalışanlarının özverili çalışmaları sayesinde hizmette herhangi bir aksaklığın söz konusu olmadığını belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

”Özellikle son iki günde ortalama 2 bin civarında hasta müracaatımız oldu. Hastane olarak her türlü tedbirlerimizi almakla beraber hastalarımızın sıkıntı yaşamaması için de ilave çalışmalarımız devam etmektedir.

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmet Başkanı Dr. Elif Güler Kazancı ise grip vakalarıyla ilgili sağlık hizmetlerinin aktif bir şekilde devam  ettiğini bildirdi.

Bursa’da hastanelerde gerekli önlemlerin alındığını belirten, Kazancı, ”Bursa’da grip salgını nedeniyle hastanelerin acil servislerine başvuru oranında yüzde 40 artış olduğu  gözlenmiştir. Önemli olan acile gelen vatandaşlarımıza ilk müdahalenin yapılmasıdır” diye konuştu.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin