KARACABEY’DE İKİ BAŞLI BUZAĞI…

İKİ BAŞLI BUZAĞI 6 SAAT YAŞADI

Karacabey’in  Dağkadı Mahallesi’nde ikamet eden Fahri San  isimli vatandaş gebe ineğinin doğuma başlıyor olması üzerine, Veteriner Kuddusi Şenkal’a başvurarak  doğumun  gerçekleşmesi için köye gelmesini istedi.

Veteriner  Şenkal’ın gözetiminde gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 saat kadar süren doğum sonrası dünyaya gelen  buzağının çift başlı olduğu görüldü.

İki başlı buzağının sadece 6 saat yaşayabildiğini söyleyen Şenkal, yaptığı açıklamada, normal doğumların yarım saatte sonuçlandığını, bu vakada ise buzağının çift başlı olması nedeniyle doğum sürecinin 3 saatte tamamlanabildiğini söyledi.

Şenkal, meslek yaşamı boyunca ilk kez çift başlı buzağı vakasıyla karşılaştığını  kaydederek  şunları söyledi: ‘Çift başlı erkek buzağımız anne karnındayken yaşıyordu ancak doğumdan sonra 6 saat kadar yaşadıktan sonra öldü. İki başta yer alan organların hepsi gelişimini tamamlamış. İki başta da ikişer göz, kulak, ağız, burun yer alıyor. Ayrıca iki boyun söz konusu. Literatürde bu olay ‘disafalus yapışık simetrik ikizler vakası’ olarak biliniyor.” Anomali doğum yapan ineğin sağlık durumun ise iyi olduğu öğrenildi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin