KARACABEY’DE NİYE BELEDİYE BANDOSU YOK?

Mudanya Bandosu konserlerine başladı

Havaların ısınmasıyla birlikte halk konserlerine başlayan Mudanya Belediye Bandosu ilk dinletisini Güzelyalı Mahallesi’nde verdi.

1924 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk sivil bandosu özelliğini taşıyan Mudanya Belediyesi Bandosu, Güzelyalı Mahallesi’nde Şef Fehmettin Bahçuvancu yönetiminde konser verdi. Bando tarafından çalınan marşlara ve şarkılara eşlik eden vatandaşlar, bando konserine büyük ilgi gösterdi.

Onuncu Yıl Marşı, İzmir Marşı, Çanakkale Marşı, Harbiye Marşı gibi marşlar ile gurur yaşatan bando, vatandaşlardan gelen istek parçalara da konserlerinde yer verdi.

Güzelyalı sahili boyunca vatandaşlarında eşlik ettiği bando konserinde, vatandaşlar konser anlarını cep telefonlarıyla ölümsüzleştirdiler. Tarihi bandonun ayakta durması için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Mudanya ile özdeşleşen bandomuz 1924 yılında Cumhuriyet’imizin ilk kurulan sivil bandosudur. Bandomuzun konserleri yaz aylarında da devam edecek” dedi.

KARACABEY BELEDİYESİ DE BANDO KURMALI

Karacabey’de de bir zamanlar mevcut olan Belediye Bandosu, masraf oluşturduğu gerekçesiyle lağvedilmişti. Hafta sonu olan Cuma günleri mesai bitiminde  Ziraat Bankası binasının köşesinden yürüyüşe geçen bando ekibi, halkı coşturan nağmelerle Atatürk Anıtı önüne kadar gelir ve İstiklal Marşı’nı çalardı. Bu esnada İstiklal Marşı eşliğinde Şanlı Bayrağımız göndere çekilir, Cumhuriyet Alanı’ndaki tüm halkımız da Atamıza ve uğruna kanlar dökülüp, canlar verilen Bayrağımıza saygı duruşunda bulunurdu.

Ancak, Ergün Koç döneminden başlanarak günümüz belediye yöneticileri de dahil olmak üzere mevcut idare, belediyeyi  kamuya hizmet kurumu olarak değil de, tam bir ticarethane gibi görüyor ve tüccar zihniyetiyle yönetiyor. Başkan Ali Özkan’ın,”Hiç borcumuz yok! Kasamızda da 5 milyon liramız var!” şeklindeki övünmeyi bırakıp, artık kesenin ağzını Karacabeyliye hizmet için açması ve “Kasamızda tüm parayı harcadık ama Karacabey’e şu şu hizmetleri getirdik!” diyerek elle tutulur, gözle görülür somut hizmetleri sıralaması gerekir!

Lütfen Paylaşın ve Beğenin