KARACABEY’DE SOKAK ADLARINA SAYGISIZLIK…

SEVGİ YOLU MU, DR.İSMAİL HAKKI BİLGİN SOKAĞI MI?

Pazaryeri  ve  balık haline gidilen sokağa belediye meclisi tarafından yıllar önce “DR.İSMAİL HAKKI BİLGİN SOKAK” adı  verilmiş ve ad bir levhaya da yazılarak Karacabey Halk Eğitimi Merkezi’nin duvarına çakılmış. Yaşları uygun olan Karacabeyliler çok iyi tanır rahmetli Dr. İsmail Hakkı Bilgin’i. Zamanın belediye meclisi üyeleri düşünmüş taşınmış ve bu caddeye kendisinin adını vermeyi yerinde görerek, levhayı duvara çakmış.

Ancak, Karacabey’e emeklilik dönemini geçirmek amaçlı geldikten sonra belediye başkanı seçilen Ergün Koç ve ekibi Dr. İ. Hakkı Bilgin Bey’in vaktinde ne kadar değerli bir doktor olduğunu ve çok sevildiğini bilmiyor olmalılar ki; bu caddeye üç beş aydınlatma direği ve birkaç tane de bank yerleştirerek zemin ve yaya kaldırımlarına da renkli parke döşeyince, halk deyimiyle havalara girip  sokağa da “Sevgi Yolu” dediler. O adın  resmi mi ya da öylesine mi verildiği  de meçhul ya! Sanırız başka kentlerdeki sokak adlarına öykünerek “sözde” verildi. Çünkü, sokağın hiçbir noktasında orasının “SEVGİ YOLU” olduğunu bildiren  levha yok. Meclis kararı da alınmadığı gün gibi ortada. O halde Sevgi Yolu adı nereden çıkıyor? Şu anda belediyenin mevcut yönetimi bile bazı duyurularında bu yola “Sevgi Yolu” diyor. Ama resmi dayanağı yok. Doğal olarak gençler, caddeyi bu isimle tanıyor.catsc Karacabey Halk eğitimi Merkezi binasının duvarına çakılı  ve üzerinde “İsmail Hakkı Bilgin Sokağı” yazılı levha da gelip geçenlere, rahmetli Dr. Bey’in gözü ile unutulmuşluğun acısını duyumsayıp, kendisine reva görülen vefasızlığa hüzünle bakıyor.

Bir süre önce de rahmetli Dr. Rüştü Özüt’ün adının verildiği sokaktaki,  yerinden sökülmüş belediye tabelasının yerlere atıldığının görüntüsünü sizlerle paylaşmış ve Karacabeylilerin çok sevdikleri Doktor Rüştü Baba’nın manevi şahsına yapılan saygısızlık ölçüsündeki eylemin sonlandırılmasını dilemiştik. Ama maalesef tabela hâlâ sokaktaki bir doğalgaz kutusunun üzerine bırakılmış görüntüsünü sergilemeyi sürdürüyor.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin