KARACABEY’DE TARİHİ EV (!) KOMEDİSİ

Karacabey ve yöresinin yakından tanıyıp sevdiği, Bursa Merinos’ta yaptırdığı ve kendi adı verilen Mürüvvet Baş Ana Okulu’nun yapımını üstlenerek yardımseverliği ile takdir toplayan Mürüvvet Baş Hanımefendi ve akrabalarına ait olduğunu bildiğimiz eskiden ev olan bu metruk yapı, 1935 yılında inşa edilmiş.Ve “tarihi eser” diye günümüze kadar da korunmuş.Korunmaya da devam ediliyor. Ama her tarafı dökülüyor. Bir süre önce evin bir bölümü gece yarısı çökerek mahalle halkında paniğe neden oldu. Ertesi gün ise, yıkılan bölüm adeta insanlar görmesin diye bez perdeyle örtüldü. Yakın bir gelecekte tamamen çökeceğinden hiç kuşkunuz olmasın.c

Eskiden ev olan bu harabe gerçekten tarihi eser mi?

Bize göre hiç de değil! Hani “Delinin biri kuyuya taş atmış da kırk akıllı çıkartamamış” örneği….Tam müteveffa Aziz Nesin öyküsü gibi. Zamanın birinde Mürüvvet Hanımın da çok iyi görüştüğü Karacabey Kaymakamlarından birisi, “Karacabey’de tarihi ve korunması gereken ev var!” ihbarı ile Anıtlar Yüksek Kurulu’na başvurmuş. Ve o günden bu yana ne evin mirasçılarının tek bir çivi çakmalarına izin verilmiş, ne de kendileri gelip bir tek çivi çakmış. Hatta, bir ara pencere çerçevelerinde tamirat yaptırdığı gerekçe gösterilerek Mürüvvet Baş Hanımefendi hakkında yargılama bile yapılmış. Şu anda evin restorasyonu için planlamaya göre, 650 bin liraya gereksinme var.cats Bunun 150 bin lirasını Anıtlar Yüksek Kurulu karşılamaya hazır. Ama mühendislik ve kalan bedeli mülke ortak olanlar karşılamak zorunda. Yani olacak şey değil! Hani oğlu babasına bir hırsız yakaladım diye seslenmiş. Babasına da, getirmesini istemiş. Oğlu, gelmiyor baba, deyince baba; o zaman bırak gitsin diye seslenmiş, çocuk da gitmiyor baba !… yanıtını vermiş derler ya…Öylesine mizah dolu bir olay. Tamir et, etmem. Ben edeyim, ettirmem !

Buna”Tarihi eser” diyenler! Eğer öyle ise burasını niçin yıllardır restore etmiyorsunuz? Restorasyonu olanaksız ise, bırakın sahibi olan hanımefendi veya diğer varisler günün modasına uyarak kat karşılığı versin bir müteahhide ve keyfine baksın. Yazıktır, günahtır bu yıkıntıyı senelerdir bu halde tutmak !!!

Beklenen nedir ki?

Diyeceğiz ama çok iyi biliyoruz ki; bu trajikomik öykünün sonlanması için; yürekli, iş bilir bir yetkili çıkmalı ve en yüksekteki yetkili kişi ya da kurulu, bu evin tarihi eser olmadığına ikna etmelidir.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin