KARACABEY’DE TARIM ARAZİSİ KATLİAMI !

KARACABEY’İN BURNUNUN DİBİNDEKİ  VERİMLİ TARIM ARAZİLERİ SANAYİ ALANI YAPILIYOR !

Karacabey Belediyesi, yeni devlet hastanesi ile Trakya Birlik Yağ Fabrikası arasında kalan  verimli tarım arazilerinin  sanayi arazisine dönüştürülmeye başlandığı,  ancak gerçekte arazilerin ölüm fermanı olan  haberi,  bir müjde olarak açıkladı. Karacabey Yeni Devlet Hastanesi’nin yakınlarına ve özellikle kuzey rüzgarlarının eksik olmadığı o bölgeye sanayi tesislerinin kurulmasına izin vermek olacak iş değildir. Trakya Birlik ve Seb-Kur’un tüm Karacabey’i saran ve insanı nefes almaktan alıkoyan pırasa kokularını henüz unutmadık. Sırf rant sağlamak uğruna baharda, gelincik çiçekleri ve papatyalarla süslenen, yer yer buğday başaklarının salındığı, yer yer de  şeftali bahçelerinin bulunduğu bu güzelim tarım alanının sanayi için ayrılması tam bir doğa katliamıdır. Hanife Dere kıyısındaki Trakya Birlik Yağ Fabrikası’nın  bulunduğu yerin bir zamanlar Dericioğulları’nın Şeftali bahçesi olduğunu kaç kişi biliyor acaba? Ya karşı yakadaki süthanenin kötü kokulu atıklarının şırıl şırıl akan, balık ve canlı dolu Hanife Dere’yi mahvettiğini yaşı yetip de bilmeyen var mıdır? Her yanımız beton oldu. Çocuklarımız toprağa basmadan büyüyor. Bir yaz yağmuru sonrası dört bir yanı burcu burcu kaplayan o güzelim toprak kokusunu hangimiz özlemedik?

1012577_896735003755754_3722586176681978159_nKaracabey’de Taşlık Mahallesi’nin  tarım yapılmayan ve gerçekten de taşlık olan arazileri sanayi tesislerinin kurulacağı yerlere örnek olarak gösterilebilirken, karar verme yetisine sahip olanlar, Karacabey merkezine  çok yakın konumdaki ve yeni hastanenin de burnunun dibindeki tarım alanlarına göz dikmekten vazgeçmelidir.

Bir Kızılderili Atasözü şöyledir: “Son ağaç kesildiğinde, son balık tutulduğunda ve son dere kuruduğunda Beyaz Adam paranın yenmediğini anlayacaktır!”

ZENGİN OLMAK, MUTLU OLMAK DEĞİLDİR !

Adana’da verimli tarım arazilerini, portakal bahçelerini olağanüstü paralarla müteahhitlere satarak zengin olan bir arkadaşımız şöyle demişti: “ZENGİNİM AMA MUTSUZUM !” Arazi kaybına duyulan özlem bundan etkili daha nasıl anlatılabilir ki?

GÖREV DOĞASEVERLERİN !

“Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu” temel olarak toprağın korunması, geliştirilmesi, tarım arazilerinin sınıflandırılması, bölünmelerinin önlenmesi, tarımsal arazilerin çevre öncelikli sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak planlı kullanımını sağlayacak usûl ve esasları” belirliyor. Bu çerçevede, tarım arazilerinin kullanım dışına çıkarılma yetkisi, her ilde valilerin başkanlığında toplanan Toprak Koruma Kurulu’na verilmiş durumda. Kurulda, ildeki tarımdan sorumlu birimler, üniversitelerden, Maliye Bakanlığı’ndan, meslek odalarından temsilciler bulunuyor.

18Tarım arazilerinin amaç dışı kullanılması ile ilgili talepler bu kurula geliyor. Kurulda kararlar oyçokluğu ile alınıyor. Bazı üyelerin itirazına rağmen kullanım kararı onaylanırsa, konu yargıya taşınabiliyor, mahkemenin uygun görmemesi halinde alınan kararlar bozulabiliyor.”

O halde, tarım alanlarının sanayi arazisi yapılmasını önleyecek demokratik ve hukuksal girişimin başlatılması doğasever Karacabeylilere düşüyor.

Hem, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırlattığı kamu spotu uzun süredir televizyonlarda yayımlanıyor. Özel efektlerle tarlaların içinde yükselen beton binalar gösteriliyor. Spotun sloganı ise şöyle:

“Tarım arazileri dedelerimizin mirası değil, çocuklarımızın emanetidir.


iftçi1KARACABEY BELEDİYESİ’NİN DEVLET HASTANESİ İLE TRAKYA BİRLİK ARASINDAKİ TARIM ALANININ SANAYİ ARSASI YAPILACAĞINA İLİŞKİN HABERİ İSE  ÖZETLE ŞÖYLE:

“Karacabey Belediyesi, ‘Fabrika ve Sanayi Depolama İmar Alanı’ olarak belirlenmesine karşın, yıllardır tarla görünümünden kurtulamayan yeni hastane ile Bandırma asfaltı arasında kalan bölgenin ekonomiye değer katması için kolları sıvarken, Başkan Ali Özkan belirlenen alanda alt yapı çalışmalarını başlattıklarını vurgulayarak, mevcut bölgeyi modern bir yatırım alanı haline dönüştürecekleri müjdesini verdi.”

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, yeni devlet hastanesi ile Trakya Birlik arasında ‘Fabrika ve Sanayi Depolama İmar Alanı’ olarak belirlenen ancak şimdiye kadar el uzatılmayan bu bölgede, altyapı çalışması başlattıklarını aktarırken, yeni imar alanının kısa sürede ekonomiye can katacak bir hale dönüştürüleceğini açıkladı.”

 

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin