KARACABEY’İ KARGALAR İSTİLA ETTİ…

KARACABEY BELEDİYESİNE KARGALARI KOVMANIN BİR YOLUNU DENEMEYİ ÖNERİYORUZ !


 KARACABEY’İN BAŞ BELASI KARGALAR YİNE SAHNEDE…

Marmara Bölgesini ve doğal olarak ilçemizi de 2 gündür etkisi altına alan Lodos kesilince, Karacabey semalarını kargalar istilâ etti.

Bu gibi durumlarda, arkasından yağmur geleceğini herkes bilir. “Karacabey için baş belası” deyişimizin  nedeni ise, geceleri tünedikleri ağaçların altına park eden otomobilleri  kirletmeleri yüzünden, sayısız ağacın dalının budağının kesilmesine neden olmalarıdır..

PEKİ KARGALARLA MÜCADELE ETMENİN BİR YOLU YÖNTEMİ YOK MU?

ELBETTE VAR.. YETER Kİ İSTENSİN! BAKIN İZMİT BELEDİYESİ KARGALARDAN NASIL KURTULMUŞ:

Kargalar Sonunda Kovuldu

İzmitlilerin başına yıllardır bela olan kargaları kovan cihaz bulundu. Kargaları kovmak için İzmit şehir merkezinin 7 ayrı yerine Kargakov cihazları konuldu. Cihazlar, kargalar yakalanırken çıkarttığı sesleri çıkartıyor. Yakalama sesi duyan kargalar bölgeden uzaklaşıyor.

 SSSS

KARGAKOV CİHAZI SAYESİNDE İZMİT HALKI KARGALARDAN KURTULDU !

KARACABEY BELEDİYESİ DE AĞAÇ KESECEĞİNE BU YÖNTEMİ DENEMELİDİR!

İzmit yıllardır kargalarla mücadele ediyor. Şehir merkezi yürüyüş yolu boyunca bulunan çınar ağaçları kargalarla dolup taşıyor. Kargalar, yürüyüş yolunda gezen vatandaşların ve çevredeki araçları üzerini pisletmeleri nedeniyle yıllardır büyük sorun teşkil etti. Yıllarca soruna bir türlü çözüm bulunamadı. Yaklaşık 2 yıl önce dönemin Saraybahçe Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya, kargaları kovmak için yol bulana 2 bin dolar ödül vereceğini açıkladı. Geçen süre zarfında çözüm bulunmadan yerel seçimler yapılınca, projeler uygulanamadı.

Seçimlerde Saraybahçe Belediye Başkanı seçilen Halil Vehbi Yenice’de çözüm yolları aramaya başladı. Başkan yenice, bir ara ağaçların üstüne mesine ipinden yapılmış saydam file koymayı bile düşündü. Bu file sayesinde kargalar ağaçlar üzerine konmadan uzaklaştırılacaktı. Bu yönde projeler üretmeye devam ederken İzmir’de bir firma Amerika’dan Kargakov cihazları ithal etti. Türkiye’ye getirilen cihaz ilk defa Saraybahçe Belediyesi tarafından denendi. Bu cihazdan olumlu sonuç alan belediye, 7 adet daha sipariş etti. Cihazlar yol boyunca sıra ile 7 ayrı yere konuldu. Bir cihaz 100 metre yarı çapındaki daire alanını etki edebiliyor. Cihazlarda çıkan ses, kargaların doğal ortamda avcılar tarafından yakalandığı sırada ve kartalların kargaları pençeleri arasına aldığı sırada çıkarttığı sesi çıkartıyor. Bu sesi duyan kargalar bölgeden uzaklaşıyor.

Cihazlar, akşam üstü ağaçların üstüne konmaya başlamadan yarım saat önce çalıştırılması gerekiyor. Belediye her gün cihazları saat 17:00 ile 20:00 arası çalıştırılıyor.

Kargakov cihazlarından sorumlu Saraybahçe Belediyesi görevlisi Erol Uyguç, cihazları çalıştırdığı zaman kargaların toplu halde bölgeden uzaklaştığını söyledi.

İzmit’te yaşayanların yüzde 90’nı kargaların pisliğinden nasibini almış. Bunlardan biri de Osman Sucu. Yürüyüş yolunda esnaflık yapan Sucu, yıllardır kargaların pisliğinden rahatsız olduklarını söyledi. Sucu kargaların pisliğinden nasıl nasibini aldığını söyle anlattı; “Ben dükkandan çıktım karşı taraftaki Fevziye camisine giderken yolda bir karganın pisliği üstüme geldi. Tekrar geri döndüm eve gittim üstümü değiştirip geri geldim. Dükkanın önü her gün karga pisliği ile doluyordu. Bu sistem güzel. Bu aralar pek pislik görmüyoruz.”

Yıllardır İzmit’e yaşayan 67 yaşındaki emekli Ahmet Turan, karga pisliği nedeniyle yıllarca ikindi vakti yürüyüş yolunda gezmemeye çalışmış. Özellikle insanların hava alacağı ikindi vakti kargaların bölgede toplandığını belirten Turan, bu vakitte gezmeye çıktığımız zaman üstümüzde dolu karga pisliği ile eve döndüklerini söyledi. Son dönemden böyle bir sorunla karşılaşmadığını belirten Turan, yapılan çalışmanın olumlu sonuç verdiğine inanıyor.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin