Karacabey’in Kırmızı Soğanı Kovid-19 Düşmanı

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, ilçenin meşhur ürünleri arasında yer alan Karacabey soğanının içerdiği ‘Quercetin’ adı verilen madde sayesinde korona virüse karşı bağışıklığı güçlendirip koruyucu görev üstlendiğine vurgu yaparak, “Bilim insanları kırmızı soğana vurgu yapıyor. Sağlıklı yaşam için yerli üretim olan Karacabey soğanı tüketin” mesajını verdi.

Başkan Özkan yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde bir profesör grubumuz korona ile mücadele konusunda yaptıkları araştırmada, kırmızı soğanda bulunan bu maddenin tüketilmesi halinde virüse yakalanan insanların korona illetinden kısa sürede kurtulduğu ve hafif atlattığı şeklinde açıklama yaptılar. Bu madde, kırmızı elma kabuğunda ve kırmızı soğanda bolca bulunmaktadır. Uzmanlar gibi biz de korona virüsle mücadele noktasında, bol bol bu ürünün tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Bu aynı zamanda hem insan sağlına katkı sağlayacak hem de yerel üreticilerimize destek olacaktır” dedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsle mücadele kapsamında uzmanlar, aşılamanın yanı sıra virüse karşı korunma ve bağışıklığı güçlendiren ürünler üzerine yoğun bir şekilde çalışmaya devam ederken, bu ürünlere kırmızı soğan da eklendi.

Uzmanlar, kırmızı soğandaki besinlerin virüsle mücadelede korunmak veya hastalığı hafif atlamakta etkili olabileceğine vurgu yaparak, tüketilmesi gereken besinler arasında soğanı da sıraladı.

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da pandemiyle mücadelede uzmanların bu vurgusuna dikkat çekmek için önceki gün Karacabey Belediyesi Soğan Halinde açıklama yaparak, yerli üretim olan Karacabey soğanının önemine vurgu yaptı.

Hem sağlığa katkı hem de yerel üreticiye destek

Başkan Özkan, “Üreticilerimiz, buraya yetiştirdikleri soğanları ve soğan tohumu olan arpacıkları getiriyor ve pazara arz ediyorlar. Bunlar, Karacabey’imizin yerli kırmızı klasik soğanı. Ve bilim insanlarının, uzmanların önerdiği, gerçekten insan sağlığına katkı sağlayan, tüketilmesini önerdikleri soğan çeşidi de budur. Geçtiğimiz günlerde bir profesör grubumuz korona ile mücadele konusunda yaptıkları araştırmada, ‘Quercetin’ adı verilen maddenin korona virüse yakalanmayı engellediği, bunun yanında da bu maddenin tüketilmesi halinde virüse yakalanan insanların da bu illetten kısa sürede kurtulduğu ve hafif atlattığı şeklinde açıklama yaptılar. Bilim insanlarının yaptığı bu çalışmalar basında da yer aldı ve aynı zamanda uluslararası tıp dergilerinde de yayınlandı. Prof. Dr. Hasan Ünal’ın ifadesine göre bu madde, kırmızı elma kabuğunda ve kırmızı soğanda bolca bulunmaktadır. Dolayısıyla kırmızı soğanın tüketilmesi tıp insanları tarafından, insan sağlığı açısında şiddetle tavsiye edilmektedir. Bu, aynı zamanda hem insan sağlına katkı sağlayacak hem de yerel üreticilerimize destek olacaktır. Zaten kırmızı yerli soğan, yıllardır beri ithal tohumlar gelmeden önce ülkemizde tüketilen soğan cinsiydi. Ancak daha sonra tüketim alışkanlıkları değiştiği için buna rağbet azaldı. Ben, bütün ülkemiz vatandaşlarına Karacabey soğanını tüketmelerini şiddetle tavsiye ediyorum” diye konuştu.

###

Lütfen Paylaşın ve Beğenin