KARACABEY’IN KURTULUŞU TÖRENLERLE KUTLANIYOR

14 Eylül Karacabey’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü kapsamında, Karacabey’de bir dizi etkinliğe imza atıldı. Her yıl coşkuyla kutlanan Karacabey’deki kurtuluş günü etkinlikleri, bu yıl pandemi nedeniyle sadece anma törenleri şeklinde gerçekleştirildi.

Karacabey’de, 14 Eylül Karacabey’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, bu yıl pandemi nedeniyle sadece anma törenleri gerçekleştirildi.

Kurtuluş günü etkinlikleri çerçevesinde ilk olarak, Cumhuriyet Alanında tören yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, kaymakamlık ve belediye başkanlığı çelenkleri Atatürk Anıtına konuldu.

Gerçekleşen törene; Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Belediye Başkanı Ali Özkan, Cumhuriyet Başsavcısı Serdar Günay, İlçe Emniyet Müdürü Sakıp Yalta, Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin ile siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Bu vatan size minnettardır

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, günün anlam ve önemine değinen konuşmasında şehit ve gazileri bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla andıklarını belirtirken, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları önderliğinde örgütlenen Türk milleti; kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla, elinden geldiğince bu mücadeleye ortak olarak, emperyalist saldırıyı püskürtmeyi başardı. 100 yıl önce bu coğrafyayı paylaşmak için çeşitli kollardan saldırmak, işgal etmek çabası içinde olan o devletlere, en büyük tokadı yine yüce Türk milleti vermişti. O yıllarda, ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ parolasıyla milli mücadeleyi gerçekleştirenlere, bu vatan her zaman minnettardır. Karacabey’imizin düşman işgalinden kurtuluş günü kutlu olsun” dedi.

Kurtuluş şehitleri anıldı

Karacabey’de kurtuluş günü etkinlikleri kapsamında, Taşlık’ta bulunan kurtuluş şehitleri mezarları başında törenle yad edildi. 11 Eylül 1922’de Yunan İntikam Alayının Karacabey’e gelmesiyle şehit ettiği ve Taşlık Köprüsünün hemen yanı başındaki anıtta yatan 7 şehit, mezarları başında dualarla anıldı. İşgal dönemi yaşananlar katılımcılara tekrar anlatılırken, Taşlık mahalle muhtarı ve mahalle sakinleri de anma törenine katılım gösterdi.

Taşlık şehitlerinin anılmasının ardından ise Kulakpınar Mahallesinde bulunan ve kurtuluş günü, Yunan İntikam Alayının yakmak için camiye doldurduğu köy halkının hayatını kurtarırken kendisi şehit düşen Arnavut Demir Dede, mezarı başında ziyaret edildi. Mahalle muhtarı ve vatandaşların yanı sıra Arnavut Demir Dede’nin torunları da anma töreninde hazır bulundu.

Son olarak da 14 Eylül 1922’de Türk askerinin Karacabey’e ulaşması sırasında Yunanlılar tarafından yakılan Canbolu köprüsünün onarımı sırasında dereye düşerek alabora olan Ordu İstihkam Birliğinden 8 asker için de anma töreni düzenlendi.

Vahim olayın yaşandığı yerdeki hadise bir kez daha katılımcılara aktarılırken, yapılan duaların ardından mezarları bulunmayan 8 askerimiz için Canbolu deresine karanfil bırakıldı. Burada da ilçe müftüsü Naci Yalçınkaya’nın okuduğu duanın ardından program sona erdi.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin