KARACABEY’İN SİLÜETİ BOZULDU ! BAKIN NEDEN?

KENTLEŞMENİN ÖN KOŞULU AĞAÇ KESEREK BETONLAŞMAK MI?

Karacabey’de giderek artan yapılaşma yüzünden ağaç kıyımı da olanca hızıyla devam ediyor. Kat karşılığı müteahhide verilen bahçeli evlerdeki ağaçlar bir bir yok ediliyor.
Bahçesinde erik, dut ve çeşitli meyve ağaçları bulunan evler  yıkılıp,  yerlerini yangın merdiveni bile olmayan çok katlı apartman kondu binalar aldı. Yakıcı yaz sıcaklarında gölgesinde oturulup bir bardak soğuk ayran ya da akşamüstü çayları içilen, annelerimiz ile komşu kadınların zararsız dedikodular yaptıkları, çocukluğumuzda bir çırpıda en yüksek dallarına çıkarak anne-babamızın yüreğini ağzına getirdiğimiz ağaçlarımızı düşününce çoğumuz hüzünlenmiyor muyuz?

11038401_10204670763861502_1307526844702615483_nEskiden Karacabey’e şöyle az uzaktan bakınca su deposunu ve hemen hemen her sokaktan Karadağ’ı görmek mümkündü. Şimdi öyle mi ya? Sadece en  yüksek bina olan belediyenin  üst katı görülebiliyor ancak. İnanın Karacabey’in silüeti bozuldu. Yaz günleri daha bir sıcak oluyor hava. Çünkü çok katlı binalar rüzgârı engelliyor. Ağaçsız kalan insanlar, kendilerini çoluk çocuk evlerinin sokaklara taşan balkonlarına atarak serinlemeye çalışıyor. Klimalar giderek yaygınlaşırken, serinletici aletler elektrik tüketimimizi olağanüstü ölçüde yükseltiyor. Kumrular yuva  kuracak ağaç dalı bulamazken, kent içinde tek leylek yuvası kaldı. Artık onlar da gelmiyor. Yakında kırlangıçlara da hasret kalabiliriz. Ağaç kıyımıyla paralel betonlaşma olanca hızıyla ve artarak devam ederken,  malımızı  da canımızı düşünmüyoruz. Gözümüz doymadığından daha büyük odamız; daha büyük salonumuz, daha,  daha, daha da büyük balkonumuz olsun diye birkaç metrekare yer de havadan kapma kurnazlığındayız. Örneğin “Mal canın yongasıdır” dediğimiz halde, araçlarımız için bir otopark yapmayı kaçımız düşünüyoruz? Veya Allah esirgesin büyük bir deprem anında hangi mahallemizde halkın kaçarak  toplanacağı bir alan var? Yetkililer bunu hiç mi düşünmez? Yaşayarak gördük ki insanlar depremde evleri yıkılsa dahi yakınından ayrılmıyorlar. Her mahalleye bir park bu nedenle önemli.
Uzmanlar, çok yakında büyük depremler yaşanabileceğini ve gelecekte ülkemizin çölleşeceğini, içme suyu dahi bulamayacağımızı söylüyor. Elbette sadece Karacabey’de kesilen ağaçlar yüzünden olmayacak bu…Ama o korkutucu sona giden yolda ne yazık ki bu çirkin betonlaşmaya kayıtsız kalan Karacabey Belediyesi’nin de  bir taşı bulunacak!10905990_10204670762501468_7330622110134736995_n

Lütfen Paylaşın ve Beğenin