KARACABEY’İN YEŞİLİ, PARSEL PARSEL MÜTEAHHİTLERE SATILDI !

Karacabey Belediyesi’nin önümüzdeki günlerde, Cumhuriyet Alanı’ndaki Atatürk Anıtı’nın çevre düzenlemesinin yanı sıra; Karadağ Radarlar bölgesi olarak bilinen Çalıbayırı Mevkii’ne  Ay-Yıldız motifi ile birlikte, Hastane Bayırı’na da Şelâle projeleri için çalışmalar yapacağı açıklandı.

Önceki hafta gerçekleştirilen ‘Ortak Akıl ve İstişare Toplantıları’nda, Park-Bahçeler Müdürü Aybars Tunalı tarafından sunumu yapılan projeler arasında göze çarpan, Cumhuriyet Alanı’ndaki Atatürk Anıtı etrafındaki çevre düzenleme çalışmalarının, Türkiye’de eşine az rastlanır ölçüde olduğu iddialı bir biçimde sunuldu.

Ayrıca, Çalıbayırı (Karadağ-Radarlar): 20.000 metrekare alana yapılacak ve özellikle otoban istikametinden daha net görülecek Türk Bayrağı projesi…

Bu nokrada Karacabey halkının ortak dileği; Cumhuriyet Alanı’ndaki Atatürk Anıtı çevre düzenlemesi yapılırken vatandaşların nereden yürüyeceğini şaşırdığı yaya trafiği için de kalıcı ve köklü bir çözüm üretilmesi… Öte yandan, park ve bahçe düzenlemesi yapılacağı kamuoyuna duyurulurken, şehrin merkezindeki tapusu alınmış en eski parklarından olan Gençlik Parkı’nın ihmal edilmiş olması kabul edilebilir gibi değildir!

Hastane Bayırı’na yapılması düşünülen şelâle ise bizce gereksizdir. Zira her ne kadar güzel ve albenisi olur ise olsun, bunu sadece araç içinde karayolundan transit geçenler birkaç saniye için görecektir ve kamuya hiçbir yararı olmayacaktır. Oysa bu bayırın, yaprağını dökmeyen, sürekli yeşil kalan bitki ve ağaçlarla donatılması; daha ekonomik,  daha kullanışlı ve daha akılcıdır! Çünkü, her türlü koruma, gözetim ve güvenlikten yoksun olan gözlerden ırak bu yamaçları, şu anda olduğu  gibi; ne olduğu belirsiz, işsiz, güçsüz bazı tiplerin, şarap içme yeri olarak kullanmalarını men etmek pek  kolay olmayacak, belki de yapılacak şelale onlar için daha da cezbedici olacaktır.

Karacabey’de son yıllarda bahçeli müstakil evlerin kat karşılığı müteahhitlere verilmesi ve çok katlı betonlaşma sonucu, hemen hemen ağaçların tümü kesildi. Kumrular bile yuva kuracak dal bulamazken,  her yere şekilli  (Topiaria) süs ağaçları dikmekten söz ediliyor. Çok katlı yapılar Karacabey’in Karadağ’dan esen rüzgârını bile önledi. Artık sokaklarda hava sirkülâsyonu olmadığından yazlar daha da sıcak hissediliyor. Bir pencereyi açık bırakınca serinleyen odalarda artık insanlarımız klima kullanmak zorundalar. Peki, neden oksijen verip, karbondioksit alan, insanların gölgesinde serinleme amaçlı oturabileceği, serçelerin kanat çırpıp, kumruların yuva kuracağı dallı budaklı ağaç dikilmiyor?  Belediye  için sadece göz zevki mi önemli?

Karacabey’de kişi başına düşen ağaç sayısı kaçtır? Her bireye kaç metrekare yeşil alan düşmektedir? Kent içinde çocuklar, toprağa basmadan büyümektedir. İlçemize şöyle kuşbakışı ya da uzaktan bakıldığında yeşil olarak sadece iki mezarlık görülmektedir. Özetle, Karacabey’in yeşili “kat karşılığı müteahhitlere satılmış” ve yok edilmiştir.  Geri kazanım için şekilli (Topiaria)  süs ağaçları yetersizdir. O ağaçlar, ancak  yeni evli çiftlerin çektireceği fotoğraflarda dekor olarak kullanılır!

Lütfen Paylaşın ve Beğenin