KAYIŞOĞLU :”DEVLET KADROLARINDA ENGELLİ AÇIĞI AÇIKLANSIN”

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU İKİ BAKANA DEVLET KADROLARINDA ENGELLİ AÇIĞININ NE KADAR OLDUĞUNU SORDU

EKPSS’DE BRANŞLARA GÖRE SIRALAMA NEDEN AÇIKLANMIYOR?

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, engelli istihdamı konusunda yapılan çalışmaları hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na sordu.

79 milyonluk Türkiye nüfusunun yüzde 13’lük dilimini engelli vatandaşlarımızın oluşturduğuna dikkat çeken Altaca Kayışoğlu, iş kanuna göre 50’den fazla işçi çalıştıran özel sektör temsilcilerinin yüzde 3, kamunun da yüzde 4 oranında engelli çalıştırmak zorunda olduğunu hatırlattı.

Türkiye’nin önemli sorunlarından birisinin de engelli istihdamı olduğunu vurgulayan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Engelli vatandaşlarımızın hayatını sürdürebilmesi için istihdam konusunda iş kanununa göre hakları söz konusudur. İş kanunda 50’den fazla işçi çalıştıran özel sektörün yüzde 3, kamunun ise yüzde 4 oranında engelli istihdam etmesi öngörülmektedir. Ancak, gelinen noktada engelli vatandaşlarımızın hem özel sektör hem de kamuda istihdam konusunda sıkıntılar yaşadığı gözlenmektedir” diye konuştu.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. Maddesi çerçevesinde Bakan Kaya ve Müezzinoğlu’ndan şu sorulara yazılı olarak yanıt vermesini istedi:

1.      Devlet kadrolarında engelli açığı ne kadardır?

2.      Varsa, bu kadrolara ne zaman atama yapılacaktır?

3.      EKPSS’de branşlara göre sıralama neden açıklanmamaktadır?

4.     Özel sektörde engelli kadrolarının etkin kullanımı konusunda yapılan denetimlerden istenen sonuç alınabilmekte midir?”

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
E-bulten