KAYIŞOĞLU’DAN BİR ÖĞRETMEN İÇİN SUÇ DUYURUSU

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU,  TWİTTER HESABINDAN “TÜRK TARİHİNİ BİR KİŞİ İLE BAŞLATMAK VE BİR KİŞİ İLE AÇIKLAMAK CEHALETTİR, HEM DE HADDİNİ BİLMEZLİKTİR” DİYEN İNKİLAP TARİHİ ÖĞRETMENİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU.


“ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE BİR ÖĞRETMEN HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAK İSTEMEZDİM AMA BÖYLE BİRİSİNİN İNKİLAP TARİHİ DERSLERİNE GİRMESİ KADAR ÜZÜCÜ BİR ŞEY OLUR MU? HERKESİN KABUL ETTİĞİ BİR TARİHİ TEK BAŞINA TERS YÜZ ETMEYE KALKIYOR. ASIL CEHALET BU DEĞİL Mİ?

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, twitter hesabı üzerinden Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden Bursa Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi İnkilap Tarihi Öğretmeni Selami Saygın hakkında Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Altaca Kayışoğlu, Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı suç duyurusuyla eş zamanlı olarak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması isteğiyle verdiği soru önergesiyle İnkilap Tarihi Öğretmeni Selami Saygın’ın Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e dönük hakaretlerini Meclis’e taşıdı.

İnkilap tarihi öğretmeni Saygın hakkında Atatürk’ün hatırasına alenen saygısızlık yaptığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunan CHP Bursa Milletvekili, Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Nurhayat Altaca Kayışoğlu, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Öğretmenler Günü’nde bir öğretmen hakkında suç duyurusunda bulunmak istemezdim ama bir öğretmenin hem de bir başöğretmen olan ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’e yaptığı hakaretleri görmezden gelmek, geçmişe olduğu kadar geleceğimize de saygısızlık olurdu. Düşünebiliyor musunuz, hem de bir inkılap tarihi öğretmeni, twitterdan ‘“Hem ölümsüz diyorlar, hem de ölümünün 78. yıl dönümü diyorlar. Akıl tutulmasının ibretlik bir örneği. Olmasaydık, olmazdık ne büyük yalan. Ne ondan dolayı varız ne de ona varlığımızı borçluyuz. Türk tarihini bir kişi ile başlatmak ve bir kişi ile açıklamak hem cehalettir, hem de haddini bilmezliktir. Türk’e ne verdiği şüphelidir ama çok şey aldığı kesin olanla Türk’ün varlığını açıklama ne büyük bir ayıp’ ifadelerini kullanıyor. Böyle birisinin inkilap tarihi derslerine girmesi kadar üzücü bir şey olabilir mi? Herkesin kabul ettiği bir tarihi tek başına ters yüz etmeye kalkıyor? Asıl cehalet bu değil mi?”

5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar hakkındaki kanun ve 5237 sayılı TCK ve ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasını isteyen CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, konuyu Meclis gündemine de taşıyarak, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan konuya ilişkin sorularına yanıt vermesini istedi.

 

 

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin