KAYIŞOĞLU’DAN KARARNAMELERE TEPKİ !

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU, “BU KARARNAMELER ANAYASA HÜKMÜNDE HATTA ANAYASA’NIN DA ÜSTÜNDE HUKUKSUZLUK KARARNAMELERİDİR”    

CHP Bursa Milletvekili, TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi AV. Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Barosu’nun yeni başkanı Av. Gürkan Altun’u makamında ziyaret etti. Görüşmede son Kanun Hükmünde Kararnamelerle(KHK) savunma mesleğine getirilen kısıtlamaları gündeme getiren Altaca Kayışoğlu, Bursa Baro Başkanı Gürkan Altun’a desteğini iletti. “Geldiğimiz hukuksuzluğun son noktası bu KHK’lardır” diyen CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin, kalıcı düzenlemeler içeren bu kararnameleri de denetleme yönünden kendisini yetkisiz görmesini de anımsattı. Altaca Kayışoğlu, “Bu kararnameler Anayasa hükmünde hatta Anayasa’nın da üstünde hukuksuzluk kararnameleridir” dedi. cats-cropSavunma hakkının kutsal olduğunun hatırlanması ve tarih boyunca hangi aşamalardan ve mücadelelerden geçerek bu hakların elde edildiğinin bilinmesi gerektiğinin altını çizen CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Unutulmamalıdır ki bugün savunma hakkını kısıtlayanların da bir gün savunmaya ihtiyacı olacaktır. Avukatla müvekkilin görüşmelerinin kayıt altına alınması, kovuşturma aşamasında getirilen üç avukat sınırlandırılması, bunun da kalıcı bir düzenleme haline getirilmesi bizi huku
k devleti mücadelesinde yüzlerce yıl geriye götürmüştür. Hukuksuzluklara karşı mücadelemiz sürecektir” diye konuştu.

Altaca Kayışoğlu, Cumhuriyet gazetesine dönük dün gerçekleştirilen operasyonu da eleştirdi. 15 Temmuz darbe girişiminin iktidar tarafından fırsata dönüştürülerek, muhalif yapıların baskı altına alınma çabasının son örneğinin Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyon olduğunu belirten CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Baskılar karşısında asla pes etmeyeceğiz. Bugünkü kazanımlar kolay elde edilmedi. Bunun bilincinde hareket etmeye devam edeceğiz” dedi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin