KAYIŞOĞLU’DAN,M.K.PAŞA ÇİFTÇİSİNİN SU KAYNAĞINA ARAŞTIRMA İSTEMİ

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU, ÇİFTÇİLERİN MUSTAFAKEMALPAŞA’NIN GAP’I OLARAK GÖRDÜĞÜ PROJEYLE İLGİLİ İDDİALARIN ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ.


ÇİFTÇİ, SU KAYNAĞININ BOR VE TUZ YÜKLÜ OLDUĞUNA DAİR İDDİALAR NEDENİYLE 50 YILDIR BEKLEDİĞİ SUYA ŞÜPHE İLE BAKIYOR

 CHP Bursa Milletvekili Av. Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Mustafakemalpaşa’nın GAP’ı olarak görülen Döllük-Güllüce Sulama Projesi’nden yararlanan çiftçilerin su kaynağının bor ve tuz taşıdığına dair iddiaların tespit edilmesi için Meclis Araştırması istedi.

2011’de temeli atılan ancak 2015’te devreye alınan projenin Devecikonağı’ndan 138 kilometrelik boru hattıyla Mustafakemalpaşa’ya ulaştığını hatırlatan CHP Doğa Hakları İzleme Komisyonu Üyesi, Bursa Milletvekili Av. Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Proje çok önemli. 4 bin 800 dönüm arazi bu projeyle sulu tarıma kavuşmuş durumda. Ancak, hem yapımı sırasındaki bazı iddialar hem de çiftçilerin suyu kullandıktan sonra tarlalarında karşılaştıkları sorunlar var. Çiftçiler, boru hattından aldıkları suyun çıkış noktasındaki kireçlemeye dikkat çekiyorlar. İki üç yıl bu suyu kullanmaları durumunda mahsulde verimlilikten çok kurumaya yol açacağını dile getiriyorlar. Çiftçi, Mustafakemalpaşa’nın GAP’ı olarak bakılan proje dolayısıyla 50 yıldır beklediği suya şüphe ile yaklaşmaktadır. Meclis’e verdiğimiz araştırma önergesiyle bu şüphelerin doğru olup olmadığının ortaya çıkarılmasını amaçlıyoruz” diye konuştu.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Mustafakemalpaşa Ovası’nın sulu tarıma kavuşturulması için Döllük-Güllece Sulama Projesi’nin su kaynağının bor ve tuz taşıyıp taşımadığının tespiti, bor ve tuz miktarının mahsulde yaşanan kurumanın nedeni olup olmadığının araştırılmasını istedik. Bu konuda yapılacak çalışmayla hem projenin geleceği şekillenmiş olacak hem de varsa böyle bir durum ortaya çıkacağı için erken önlem alınmış olunacak” dedi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin