KAYIŞOĞLU:”ÖZLÜCE KÜLTÜREVİ ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ”

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU, NİLÜFER BELEDİYESİ’NE ÖDÜL KAZANDIRAN ÖZLÜCE KÜLTÜREVİ’NİN VAKIFLAR TARAFINDAN KADERİNE TERK EDİLMESİNE İSYAN ETTİ.


NİLÜFER BELEDİYESİ’NE TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’NDEN ÖDÜL KAZANDIRAN KÜLTÜREVİ’NİN GERİ İADE EDİLMESİNİ İSTEDİ.

CHP Bursa Milletvekili, Anayasa Komisyonu Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Nilüfer Belediyesi’ne ödül kazandıran Özlüce Kültürevi’nin çürümeye terk edilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Meclis’in açılışında söz alan Altaca Kayışoğlu, Nilüfer Belediyesi tarafından 2006’da restore edilip Özlüce Kültürevi olarak kullanıma açtığı tarihi yapının mahkeme kararıyla Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne geçmesinin ardından çürümeye terk edildiğini dile getirdi.

Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu onayıyla daha önce kilise ve cami olarak kullanılan tarihi yapıyı Nilüfer Belediyesi’nin restore ettiğini anlatan CHP Bursa Milletvekili Av. Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Bursa tarihi yapıların çok olduğu bir şehir. Tarihi yapıların restore edilip halkın hizmetine sunulmasını önemsiyoruz. Ama maalesef AKP ülke yönetmedeki becerisizliğini yerel yönetimlerde de gösteriyorlar. AKP’li belediyeler restore ettikleri yapıları çocuk istismarıyla meşhur olmuş Ensar Vakfı’na üç kuruşa peşkeş çekerken, CHP’li Nilüfer Belediyemizin 2006’da restore ettiği ve halkın kullanımına açtığı Özlüce Kültürevi Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün açtığı davayla elinden alındı. Nilüfer Belediyesi’ne Tarihi Kentler Birliği’nden ödül kazandıran Özlüce Kültürevi Vakıflar’a devredildikten sonra maalesef kaderine terk edildi. Nilüfer Belediyesi’nin restore ettiği tarihi yapı yeniden Nilüfer Belediyesi’ne verilmeli ve amacına uygun olarak kullanılmasının yolu açılmalıdır” diye konuştu.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin