“KENTLEŞEN” KARACABEY’E YAZIK OLUYOR!

Karacabey’de daire karşılığı yapılaşma olanca hızıyla devam ederken, ağaç kıyımı da hız kesmiyor. Gün geçmiyor ki, birkaç sokakta yıkılmış ev, hafriyat çalışması ya da ağaç kesimine tanık olmayalım. Yıkılıp daire karşılığı müteahhitlere verilen bahçeli evler, bulunduğu  yerin imar planına göre 3-4- ya da 5 katlı yapılabiliyor. Betonlaşmanın adını biz Karacabeyliler “Kentleşme” koyduk. Kaldırımlarımız kahvehane sandalyesi, römork, traktör, otomobil doldu. Ayşe Teyze, 4.kattan aşağıya su dökülmesine aldırmadan ya balkon yıkıyor ya da korkuluksuz yerleştirdiği saksılardaki çiçeklerini suluyor. cats1O anda kaldırımdan yürümeye çalışan şahıs, “bu güneşli havada gökten dökülen su da ne?” diye şaşkın bakıyor.

Özellikle Bursa Caddesi sağlı sollu 6 katlı binalarla doldu. Allah esirgesin bir deprem anında  vatandaşa sığınacak, toplanacak hatta kaçacak mahalle parklarından birinin kapısı bile kilitlendi. Geçtiğimiz yıl öğle saatlerinde olan bir depremden sonra apartmanlardan inen halk sanki çok güvenli bir yere ulaşmışlar gibi sokağa, evlerinin önüne yığılmışlardı. 2Deprem uzmanları yıkıcı bir depremin yakın olduğunda ısrarlı…Gerçekleşmesi halinde başımızı ellerimizin arasına alıp, masa altına girmemiz dışında almamız gereken önlemlerin hiçbirini öğrenemedik. Oysa her mahallede halkın afet halinde toplanacağı, olağan durumlarda da  gidip kafa dinleyeceği küçük şirin parkların bulunması gerekmiyor mu? Önlemini almayıp, işi kadere bırakmışız ya…. Yaşanması olası depremlerde Yüce Allah hepimizin  yardımcısı  olsun.

Kuşlar konacak dal ararken, bizler de yıldan yıla değişen hava koşullarından sık sık yakınır olduk. Bilim adamları çok değil, 30 yıl sonra Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyada içme suyu bulunamayacağını söylüyor. Bizler ise, “bu yıl çok sel oldu ya da havalar kurak gitti” gibi sızlanmalarla olagelen afetlere neden kendimiz değilmiş gibi, gidişatı kaderciliğe bağlıyoruz.

Ünlü Kızılderili sözünde olduğu gibi; PARANIN YENMEYECEĞİNİ NE ZAMAN ANLAYACAĞIZ!4 (1)

Lütfen Paylaşın ve Beğenin