KESTANE ÜRETİMİ BÜYÜKŞEHİRLE CANLANACAK

Kırsal kalkınmanın sağlanması ve kent merkezlerine göçün önlenmesi amacıyla üreticileri her alanda destekleyen Büyükşehir Belediyesi, kestane üretiminin eski canlılığına kavuşması amacıyla İnegöl ilçesinde 3250 adet kestane fidanı dağıttı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dünya pazarlarında geniş yer bulan kestane üretiminin yeniden yaygınlaşması ve bu sayede üreticilerin de gelirlerinin artırılmasını amaçladıklarını söyledi. İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, eskiden kırsal kesime yardım bir tarafa köylere 8-10 metre boru verebilmek için bile türlü ceremeler çektiklerini hatırlatarak, Büyükşehir yasası sayesinde artık Büyükşehir Belediyesi ile işbirliğinde her alanda rahatlıkla faaliyet gösterdiklerini kaydetti.

Henüz Büyükşehir yasası gündemde bile yokken, Orhaneli, Keles, Harmancık ve Büyükorhan başta olmak üzere tüm ilçelerde altyapıdan ulaşıma, spor tesislerinde tarihi ve kültürel mirasa kadar her alanda yatırım götüren Büyükşehir Belediyesi, yasanın uygulamaya geçmesiyle birlikte kırsal kesime hizmet yağdırmaya devam ediyor. Özellikle kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle, çiftçilere koyun ve yem dağıtımı, yem bitkisi tohumu, arı kovanı, sera naylonu, çatı malzemesi, salça makinesi, malt serme makinesi, ceviz soyma makinesi gibi ekipman desteği sağlayan Büyükşehir Belediyesi, kaliteli üretim için de düğmeye bastı. Her bölgenin iklim ve toprak yapısına göre kaliteli üretim yapılması amacıyla geçtiğimiz ay dağ ilçelerinde çilek fidesi dağıtan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de İnegöl ilçesinde toplam 3 bin 250 adet kestane fidanı dağıttı.

Kaliteli üretimle gelirler artacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dünya devleri arasına girmek gibi bir hedefi olan Türkiye’de bunun ancak üretimle sağlanabileceğini hatırlattı. Bu hedef doğrultusunda bir taraftan sanayiyi desteklerken, diğer taraftan da kırsal kesime büyük yatırımlar yaptıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Eskiden bu işler özel idare marifetiyle yapılıyordu ancak yeterli olmadı. Şimdi ise en ücra köşede bile ilçe belediyesi var Büyükşehir Belediyesi var. Daha kaliteli üretimi nasıl sağlarız? Ürünlerimizi dünya pazarlarına nasıl sunarız? Biz bunu sağlamak için çalışıyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak fidan dağıtımı ile Bursa’nın kendine özgü değeri olan kestane tarımının nicelik ve nitelik olarak korunmasına katkı sağlıyoruz. Kestane dünya pazarlarında geniş yer bulan bir ürün. Püresi, ezmesi, tatlısıyla aynı zamanda Bursa’nın simgelerinden biri olmuş. Kestane şekerimizle ün yapmamıza rağmen, yeterli üretim olmadığı için kestaneyi dışarıdan getiriyoruz. İnşallah bu yatırımlarımızla üretim yeniden canlanacak. Bugün yaptığımız dağıtım bir başlangıç. Bu destekler ihtiyaç olan tüm bölgelerde devam edecek” dedi.

20842_ERH_1631_201512011319Büyükşehir her zaman imdadımıza yetişiyor
İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş da yeni Büyükşehir yasasının özellikle kırsala sağladığı imkanlara vurgu yaptı. Aktaş, “Bırakın fidan dağıtmayı, arı kovanı dağıtmayı, ürün toplama merkezleri yapmayı, eskiden bir camiye kumu bile kaçak köçek veriyorduk. Okul bahçesine kilit parke taş verirken, 8-10 metre boru verirken ne ceremeler çektiğimizi herkes biliyor. Bunları, Büyükşehir yasasıyla ilgili eleştiri getirenlere, ‘köylerimiz, köylümüz bitecek’ diyenlere kapak olsun diye söylüyorum. Bu yapılanlar başlangıç. Sistem artık oturdu, çok daha fazlası yapılacak. Kestane de 10-15 yıl öncesine kadar İnegöl’ümüzün önemli ürünlerinden biriydi. Şimdi ise yok denecek kadar dibe vurdu. Her konuda olduğu gibi imdadımıza her zaman yetişen, bize ağabeylik yapan Başkanımız talimat verdi ve bugün kestane fidanlarını dağıtıyoruz. Ben üreticimize yaptığı katkılar nedeniyle Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Üreticiler adına söz alan Hayati Aslan da katkıları nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Konuşmaların ardından kestane fidanları üreticilere dağıtıldı.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin