KIRAATHANE KÜLTÜRÜ YILDIRIM’DA YAŞATILIYOR

YILDIRIM BELEDİYESİ TARAFINDAN İLÇEDEKİ KAHVEHANELERİN KIRAATHANEYE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ İÇİN BAŞLATILAN PROJEDE PROF. DR. AHMET ŞİMŞİRGİL YILDIRIMLILARLA BİR ARAYA GELDİ.


YILDIRIMLILARIN YOĞUN KATILIM GÖSTERDİĞİ PROGRAMDA TARİH VE KÜLTÜR KONULARININ YANI SIRA 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ DE AYRINTILARIYLA ELE ALINDI.

Kahvehaneleri kütüphane köşesi oluşturarak ilçenin kültürel dönüşümüne devam eden Yıldırım Belediyesi, Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’i ilçe sakinleriyle buluşturarak güncel konular hakkında sohbet etme imkânı sunuyor.

Yıldırım Belediyesi, ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’i ilçe sakinleriyle bir araya getirerek Yıldırım’ın kültürel dönüşümüne katkı sağlamaya devam ediyor. Yıldırım Mahallesi Kurtuluş Caddesi’ndeki Meriç Kıraathanesinde düzenlenen ‘Misak-ı Milli ve 15 Temmuz’ konulu programına yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet dönemi siyasal yaşamının gizli kalmış yönlerini ünlü tarihçiden dinlediler. Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Osmanlı’dan günümüze gelen darbeler ve darbe girişimlerinin yol açtığı sıkıntılardan da kendi üslubuyla bahsetti. 15 Temmuz’u İstiklal Savaşı’ndan iki kat daha önemli bir İstiklal Savaşı olarak yorumlayan Prof. Dr. Şimşirgil, darbe girişiminin başarılı olması halinde Türkiye Cumhuriyeti’nin yok olacağını kaydetti. Şimşirgil, ”Ülkemizde dünden bu yana darbeler asla bitmedi. Darbelerden iki sene sonra mutlaka halka gidiliyor, bir parti gidiyor diğer parti geliyordu. Ancak 15 Temmuz darbesi Türkiye Cumhuriyeti’ne ölüm vuruşuydu. Bazıları bu darbenin ne olduğunun farkında değil.  Eğer başarılı olsaydı Türkiye Cumhuriyeti diye bir devlet yoktu” diye konuştu. Programın sonunda kıraathane kültürünün Yıldırım’da tekrar can bulmasından dolayı mutlu olduğunu belirten ünlü tarihçi, başta Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin