KİTAP OKUMUYORUZ

Edebiyattan dini ilimlere, çocuk yayıncılığından, yabancı eser tercümesine ve periyodik yayınlara kadar, geniş bir yelpazede önemli eserler ortaya koyan, Türkiye’nin büyük yayınevlerinden biri olan Kaynak Kültür Yayın Grubu, Tüyap Kitap Fuarı öncesi, stratejik öneme sahip yayıncılık sektörünü, kitap okurunu ve yazarını, kısacası 2015 yılını değerlendirdi.

Yayıncılık sektöründe, en hızlı büyüyen ülkelerden biri olan Türkiye’nin büyüme hızının devam edip etmediğini, sektörün 2015 yılını nasıl geçirdiğini, 2016 yılından beklentilerini, Türkiye’nin büyük yayınevlerinden Kaynak Kültür Yayın Grubu Genel Müdür Yardımcısı Ali Çetintaş ile konuştuk. Dünya’da en çok okuyan ülkelerin, Almanya, Japonya, Rusya, Çin ve Hindistan olduğunu söyleyen Çetintaş, okuma alışkanlığı zayıf bir topluma sahip olduğumuzu ve sektör olarak Avrupa’nın 30 yıl gerisinde kaldığımızı belirtti.

1446813435_Yayincilik_Sektoru_2015_Yilini_Nasil_Gecirdi_Gorsel_1Yapılan araştırmalar, okuma oranının düşüklüğünün kitap fiyatlarına bağlı olduğunu gösteriyor olmasına rağmen okuma oranını etkileyen faktörleri anlatan Ali Çetintaş şöyle konuştu: Okuma oranını düşüren/yükseltmeyen birçok değişken var. Bu problemin en büyük kaynağı, okumanın bir ihtiyaç ve fayda olduğunu düşünmeyen bir anlayışa sahip olmamızdır. İnsan, ihtiyaç olarak gördüğü bir faydayı, tasarruf ederek veya daha fazla çalışarak elde edebilir. Diğer sebepler, bu sebebin yanında ancak teferruat olarak kalır. Kültür yayıncılığı sektöründe 2015 yılı 2014’ün gerisinde kaldı. Okuyucu; TV, gazete ve sosyal medyada daha fazla vakit geçirdi. Okuma oranlarının yanı sıra yazma oranlarına bakıldığında, okumayan bir toplumda eser arzının; nitelik ve nicelik açısından yeteri miktarda olamayacağı aşikârdır. Bir de buna sığ ve kendini tekrar eden yazılar/yazarlar eklendiğinde, okuyucunun okuma kalitesini/şevkini kıran ayrı bir problem ortaya çıkmaktadır. Üstüne bir de kötü çevrilmiş eserler, okuma yaramıza tuz basmaktadır.”1446813434_Yayincilik_Sektoru_2015_Yilini_Nasil_Gecirdi_Gorsel_7

Lütfen Paylaşın ve Beğenin