LEYLEKLER BURSA’YI MESKEN TUTTU

BURSA HAYVANAT BAHÇESİ’NDE GÖÇMEN KUŞLARA GÖSTERİLEN YAKIN İLGİ, HER YIL MEVSİMLERİN DEĞİŞMESİYLE SIKÇA YAŞANAN HAYVAN GÖÇLERİNİN DE ÖNÜNE GEÇTİ.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YARALI KUŞLARIN BURSA HAYVANAT BAHÇESİ’NDE TEDAVİ EDİLDİĞİNİ BELİRTEREK, REHABİLİTASYON SÜRECİNDEN GEÇEN LEYLEK, DOĞAN, ŞAHİN, ATMACA, BAYKUŞ VE KUĞU ve KUŞ TÜRLERİNİN BURSA’YI MESKEN TUTTUĞUNU SÖYLEDİ.

 Bursa Hayvanat Bahçesi’nde göçmen kuşlara gösterilen yakın ilgi, her yıl mevsimlerin değişmesiyle sıkça yaşanan hayvan göçlerinin de önüne geçti. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaralı kuşların Bursa Hayvanat Bahçesi’nde tedavi edildiğini belirterek, rehabilitasyon sürecinden geçen leylek, doğan, şahin, atmaca, baykuş ve kuğu gibi kuş türlerinin Bursa’yı mesken tuttuğunu söyledi.

20527_FHY_9076_201510121101

 Başkan Altepe, tedavi sürecinden sonra Bursa Hayvanat Bahçesi’nden ayrılmayan göçmen kuş türlerini inceledi. Kurum Müdürü Nermin Sığırcı’dan kuşların rehabilitasyonu hakkında bilgiler alan Başkan Altepe, Bursa Hayvanat Bahçesi’nde uygulanan yöntemlerin Türkiye’ye örnek olduğunu ifade etti. Hayvanat bahçesinin ilave yatırımlarla her geçen gün gelişip güzelleştiğini, kapasite arttıkça hayvan sayısında da artış yaşandığını vurgulayan Başkan Altepe, onlardan birinin de göçmen kuşlar olduğunu belirtti. Çeşitli nedenlerle yaralanıp Bursa’ya getirilen kuşların burada tedavisinin yapıldığını, başta leylekler olmak üzere doğan, şahin, atmaca, baykuş ve kuğu gibi kuş türlerinin yapılan müdahalelerle sağlıklarına kavuştuğunu söyleyen Başkan Altepe, “Burada tedavi sürecinden geçirilen kuşlarımız pek de dönmek istemiyorlar. Hem yaz hem de kış ortamında onlara yakın ilginin olması, göç etmelerinin önüne geçiyor. Bölgedeki leylekler gittiği halde bizim leyleklerimiz duruyor. Kışı da burada geçiriyorlar” dedi.

20527_FHY_9080_201510121102

Lütfen Paylaşın ve Beğenin