LONGOZ’DA PROTESTO VAR !

 KARACABEY LONGOZU’NUN DA BAŞINA GELMEZ İNŞALLAH !

Karacabey Longozu’nun daha adı bile duyulmadan önce ünlenen ve dünyanın 3.büyüklükteki longozu olan Kırklareli İğnede Longozu’na Nükleer Santral yapılmak isteniyor. Yöre halkı da haklı olarak ayaklanmış durumda. Bugün  “santralı istemiyoruz” diyerek protesto gösterisi yapacaklar.

Sözcü Gazetesi’nden Rahmi Turan, konuyu köşesine şöyle taşımış:

 “İğneada’da büyük bir yürüyüş var!

 Vatandaşlar, Kırklaeli Kent Konseyi’nin öncülüğünde toplanarak, İğneada’da yapılması planlanan “Nükleer Santral” inşaatını protesto edecek.

 Türkiye’nin nadir kalan bozulmamış bir bölgesi olan İğneada’nın mahvedileceğini, muhteşem doğanın onarılmaz bir biçimde bozulacağını belirten protestocular “Biz yurttaş olarak anayasal hakkımızı kullanıyoruz.” diyorlar.

 Bilindiği gibi dünyanın en büyük 3 Longoz’undan biri İğneada’dadır.rahmi-turan

 Longoz, denize doğru akan ırmakların getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturduğu ve ırmak ağzının kapanması sonucu suların biriktiği bölgede meydana gelen özel bir eko sistemidir.

 Longoz’da, yalnızca kızılağaç, dişbudak ağacı, göl soğanı, su menekşesi gibi bitkiler yetişir ve orada kara leylek, balıkçıl gibi binlerce kuşun yaşam alanı bulur.

 Nadir rastlanan eko sistemlerden biri olan Longoz’da biriken suların içinde fışkıran ormanlar çok gürdür ve Türkiye’deki Longoz’ların en büyüğü İğneada’dadır.” (RAHMI TURAN/SÖZCÜ)


UMARIZ GÜNÜN BİRİNDE KARACABEYLİLER DE AYNI TÜRDE EYLEM YAPMAK ZORUNDA BIRAKILMAZLAR DA KARACABEY LONGOZU TÜM GÜZELLİKLERİYLE SONSUZA DEK YAŞAR.


Bugün Nükleer Santral Yapılması Gündeme Gelen İĞNEADA LONGOZU Tanıtımı:

“İĞNEADA Milli Park alanı, 03.11.2007 tarihli Bakanlık Olur’u ile 13.11.2007 tarihli ve 26699 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak, daha önce Tabiatı Koruma Alanı, Doğal Sit, Yaban Hayatı Koruma Sahası gibiçeşitli statülere sahip ve birbirinden ayrı parçalar halinde yer alan korunan alanların, daha geniş bir alanda milli park şemsiyesi altında birleştirilmesiyle ülkemizin 39. Milli Parkı olarak ilan edilmiştir.

3155 hektarlık Milli park alanı, Demirköy’e 25 km uzaklıktadır ve İğneada beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yıldız (Istranca) Dağlarından Karadeniz sahillerine doğru akan derelerin taşıdığı alüvyonların birikmesi ve mevsimsel olarak sular altında kalması sonucunda milli parktaki longoz ormanları oluşmuştur.

“LONGOZ” tipi ormanlığın dünyadaki 3 örneğinden biri İğneada ve Kıyıköy sahil şeridi ormanlıklarıdır. Longoz (Su basar) tipiormanlık alanı; kışları sularla kaplanan ormanlık alandır. Dünya da Amazon, Afrika Kongo Havzası veTürkiyemiz de de İğneada da bulunmaktadır.A

Ulusal ve Avrupa ölçeğinde korunabilmiş en önemli subasar ormanının yer aldığı İğneada bölgesi içerdiği farklı ekosistemleriyle yöredeki bir çok hayvan türü için kaliteli ve farklı yaşam alanları oluşturmaktadır.

Zengin biyolojik çeşitliliği, birbiriyle doğrudan ilişkili ve farklı yaşam alanları ile İğneada Longozları, ülkemizin de içinde bulunduğu ılıman kuşakta eşsiz bir konuma sahiptir. Bölge; tatlı ve tuzlu su gölleri, kıyı kumulları, tatlı ve hafif tuzlu bataklıkları, subasar ormanları, yaprak döken meşe, kayın, gürgen,dişbudak, kızılağaç gibi karışık ağaç türlerinden oluşan orman tiplerinin hepsini barındırmaktadır.”

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin