M.KEMALPAŞA İZLENİMLERİ

MUSTAFAKEMALPAŞA’DA BENİ ETKİLEYEN ALTI ŞEY!

Av.Halil Ağa

Geçtiğimiz Cuma günü Mustafa Kemal paşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’ın misafiriydik. Kente giriş yolu çok etkileyici, çift şerit.  Hemen dikkatimizi  orta refüjteki  özel şekil verilmiş yeşil ağaçlar ve bitkilerden oluşan kent mobilyaları çekiyor,  bir an olsun gözlerimizi ayıramıyoruz.  Yolun kenar  tarafında ise yaya kaldırımı ile   yol arasına düzenli aralıklarla dikilmiş mantar başlıklı hoş estetik aynı zamanda iş gören,  yayaları koruyan  yaya yolu bariyerleri hemen dikkat çekiyor. Yol ile yaya kaldırımı aynı seviyede.  Bu kaldırımlar insanlarla dolu. Burada yürümek çok zevkli anlaşılan. Burada yürümeye özendim bir an. Caddeler çok geniş, geniş ve temiz, temiz ve bakımlı. Yürürken ayağınız bir çukura batmıyor, ya da ayağınız taşa takılıp düşmüyorsunuz. Toz yok.  Çamur yok.
Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’ın geçen dönem başkanlığı zamanında yapılan belediye binası dillere destan bir bina.  Binada her şey var. Şehrin merkezinde olabildiğince geniş bir meydan. Ve bu meydanın hakim kenarına oturtulmuş belediye binası. O meydan insan zihnindeki genişlik ve derinlik kavramlarını aralıyor şüphesiz.  Ferahlık  ve zenginlik kavramını oturtuyor insan bilinçaltına. 2e0ef531-ab2b-4e13-8985-21f3dbaa5acdÇünkü gelişmiş ülkelerde meydanlar geniştir yollar geniştir.  İlk çağlardan itibaren büyük medeniyetler kurdukları şehirlerde meydanların genişliğine çok önem vermişler ufuk çizgisini yakalamak  gibi tıpkı. Boşuna değil.
Sadi Kurtulan’ın yüzünde tebessüm hiç eksik olmuyor. Daima yüzü gülüyor. Daima yumuşak sesle hitap ediyor.  Son derece saygılı ve nazik bir insan. Sadi Kurtulan’a Kendi döneminde yapılan eserler sorulduğunda “biz yapmadık M.Kemalpaşa halkı yaptı”  demekle yetiniyor. Tecrübeli bir öğretmen. Çok sayıda öğrenci yetiştirmiş. Başarılı bir idareci. Farklı partilerden  Siyasi rakipleri anıldığında büyük bir saygı ve centilmenlikle bahsediyor onlardan;  “Siyasete girmişlerdir, risk almışlardır, topluma hizmet için özveri göstermişlerdir, onları tebrik ederim” diyor. “Onların fikirleri benim için çok önemlidir” diyor.
    Mahalli  idarelerde bisiklet yolunu hep ölçü kabul etmişimdir. Mustafa Kemalpaşa bu yönden şanslı. Şehir içinde 3,5 km. Şehirdışında da 37.km. bisiklet yolu var.  Ve “oryantik bsiklet cross” sporu yapmaya elverişli alanları kendine has zemini var. Özel Kalem Müdürü Önder Balta eski bir sporcu büyük bir heyecanla anlatıyor sporla ilgili konuları zevkle dinliyoruz kendisinden.   Bisiklet,  sporun halka yaygınlaştırılmasında önemli bir araç. Uzun zaman sporun neredeyse futbol olarak anlaşıldığı bir dönem yaşadık. Ancak futbol bizi hayal kırıklığına uğrattı. Endüstrileşti. Ticarileşti. Siyasileşti. Futbol  rekabet duygusunun körüklenmesi, gerek bireysel, gerek takım halinde, insanın insana, topyekün mücadelesi kıyasıya savaşı haline geldi. Temelinde mukayese, kıyasıya yarış olan, bedeni aşırı yoran, entelektüel, ruhsal  gelişmeyi sekteye uğratan bir faaliyet haline geldi ne yazık!  İşte bu nedenle bisikleti seviyorum bisiklet yolu yapan belediye başkanlarını seviyorum, beldeleri seviyorum.    82 yaşındaki babam  maşaallah günde 8 defa bisiklete biniyor.  “oryantik bisiklet cross” ve “down Hill” yeni trend bisiklet sporu. Ben de zaman zaman televizyonda merakla takip ediyorum.
Mustafa Kemal Paşa Belediyesi bölgede örnek bir Hayvan barınağı ile de tanınıyor. Bir önceki ziyaretimde dezenfektan ünitesini incelemek için gittiğimde Hayvan barınağını gezerken gözlerimden yaş gelmişti.  Kedi, köpek, at, eşek ne olursa olsun bu hayvan barınağının kapısı hepsine açık. Amaliyathanesi de var. Beş yıldızlı bir hayvan oteli gibi Muhterem Başkanım Sadi Kurtulan’ı bu hizmetinden dolayı tebrik ediyorum. 
Daha çok anlatılacak konu var. Hangi birini anlatayım ki… Beni en çok etkileyen altı şey MustafaKemalPaşa’da:  Evet,  şehrin girişi,  Belediye Meydanı, Belediye Binası, Sadi Kurtulan’ın  tevazusu, bisiklet sporu ve hayvan barınağı…  Şimdilik bu kadar…

Lütfen Paylaşın ve Beğenin