Marmarabirlik’ten son ödeme yarın

KAMPANYA döneminde 37 bin ton ürün alımı gerçekleştiren Marmarabirlik, ürün bedelinin kalan yüzde 40’ını yarın üreticilere ödeyecek. Toplam 187 milyon liralık ürün aldıklarını kaydeden Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, son ödeme ile ortaklara borçlarının kalmayacağını söyledi.

Bugüne kadar Marmarabirlik ortaklarına 101 milyon TL’lik ödeme yapıldığını ifade eden Asa, “Ürün bedellerinin kalan yüzde 40’lık kısmı ise yarın üreticilerimizin hesaplarına aktarılacak olup, son ödeme ile ortaklarımıza borcumuz kalmayacaktır. Marmarabirlik son 5 yıldır ürün alımından ürün satışına, öz kaynaktan ciroya, Ar-Ge’den ihracata kadar büyük bir ivme yakalamış, çok alan, çok satan ve ürün bedellerini kendi öz kaynakları ile neredeyse peşin ödeyen, Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu içerisinde 318’inci sıraya yerleşen bir kurum haline gelmiştir. Bu başarıda, başta Yönetim Kurulu üyelerimiz, çalışanlarımız, kooperatiflerimiz ve ortaklarımızın katkısı büyüktür” diye konuştu.

HAVUZDAKİ ÜRÜNE KATMA DEĞER

Başkan Asa, önümüzdeki süreçte Marmarabirlik alım planı çerçevesinde, satışlara orantılı olarak üretici havuzlarından ürün almayı hedeflediklerini açıkladı. Bazı üreticilerin ürünlerini kendi havuzuna koyduğuna işaret eden Asa, şöyle devam etti:

“Ürünün kampanya süresi içerisinde dondan dolayı halk arasında ‘kıvırcık’ diye tabir edilen duruma dönüşmesiyle birlikte üretici ürününü havuzuna koymaya başlamış olup, bazı kooperatif bölgelerimizde üreticilerimizin depolarında büyük miktarda ürün bulunduğunu bilmekteyiz. Marmarabirlik olarak piyasa koşullarında, tüccarın aldığı şartlarda ürün alımı gerçekleştirmeyi ve dolayısıyla üreticilerimizin havuzundaki ürüne katma değer kazandırmayı hedeflemekteyiz. Buradan da görülmektedir ki Marmarabirlik, bir taraftan yarın yapılacak ödemeler, diğer taraftan gübre ve zirai ilaç dağıtımı ve bir diğer taraftan da havuzdan ürün alımlarıyla üreticinin yanında olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin