Marmarbirlik’ten yağlık zeytine yeni fiyat 3.10 TL

Marmarabirlik yağlık zeytin fiyatını 3.10 liraya çıkardı


Marmarabirlik, piyasa koşullarını göz önüne alarak, daha önce ürün alım kampanyası kapsamında 2.70 TL olarak açıklanan yağlık zeytin fiyatlarını, 11 Aralık Cuma gününden (yarından) itibaren geçerli olmak üzere 3.10 TL olarak revize etti.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 2015-2016 iş yılı ürün alım kampanyası kapsamında, son günlerde yağlık zeytinde randımanın arttığını belirterek, buna bağlı olarak yağlık zeytin fiyatının 3.10 TL’ye çıkarıldığını açıkladı. Asa, “Yağlık zeytinde piyasa koşullarına göre esnek fiyat uygulayacağımızı belirtmiştik. Daha önceki haftalarda düşük olan randımanın son günlerde yükseldiğini görüyoruz. Dolayısıyla kampanya başında 2.70 TL olarak açıkladığımız yağlık zeytin fiyatları, 11 Aralık Cuma gününden (yarından) itibaren teslim edilen yağlık zeytinler için 3.10 TL’ye çıkarılmıştır” dedi.

27 MİLYON LİRALIK ÖDEME CUMA GÜNÜ

Ürün alım kampanyasını da değerlendiren Asa, kampanya kapsamında 26 Ekim’den bugüne kadar 175 milyon TL bedel karşılığında 34 bin ton ürün alındığını söyledi. Asa, ortaklara 27 milyon lira tutarındaki sezonun üçüncü ödemesini 11 Aralık Cuma günü (yarın) yapacaklarını bildirdi. Asa, “Marmarabirlik bu yıl yüksek alım fiyatları ile üreticinin yüzünü güldürdü. Alım fiyatlarımızı bir önceki yıla göre ince danede yüzde 75, orta danede yüzde 45 oranında artırdık. Bir önceki kampanya dönemi fiyatları ile aynı miktarda ürün 138 milyon lira tutarken, bu yıl ortaklarımıza 37 milyon lira daha fazla ödeme yapılmaktadır. Başka bir deyişle ortaklarımıza bir nevi kar payı dağıtılmakta olup, Marmarabirlik üreticinin ürününe değer kazandırmıştır” diye konuştu.Baskan Asa

“KOTASIZ ALIM, DAHA ÇOK ÖDEME”

Asa, Marmarabirlik’te bu yıl kotasız alım yapıldığını da anımsatarak, şunları söyledi:

“Bu sene kotasız alım kapsamında tüm ortaklarımıza istediği kadar ürün teslim etme hakkı sağladığımızdan miktar olarak yüksek bedeller oluştu. Marmarabirlik, geçtiğimiz yıla göre daha fazla miktarda ödemeyi yine Birlik imkanları ile yapmaktadır. Son 5 yıldır ürün bedeli ödemeleri, 1 lira dahi kredi kullanılmadan yapılmakta olup, bu yıl da yine aynı şekilde yapılacaktır. Bugüne kadar üreticiye ürün bedellerinin yüzde 60’ı peşin ödenmiş olup, 12 milyon TL tutarındaki ilk ödeme 13 Kasım’da, 48 milyon liralık ikinci ödeme 27 Kasım’da yapılmıştır. 11 Aralık Cuma günü de (yarın) 27 milyon liralık ürün bedeli ödemesi yapılacaktır. Yağlık zeytin için ödenen tutar ise 1 milyon TL olup, böylece Marmarabirlik’in bugüne kadar ödediği toplam ürün bedeli 88 milyon TL’ye ulaşmıştır.”

“KURUMUNUZA GÜVENİN”

Başkan Asa, bu kampanya döneminin hem ürün fiyatları hem de kotasız alım koşulları açısından ortakların lehine olduğunu vurgulayarak, “Buradan da şu çıkmaktadır ki bugüne kadar ne söylediysek yerine getirdik. Ortaklarımız da kurumlarına güvensinler, bir yıllık kazancı değil, uzun vadeli kazanmayı düşünsünler” ifadelerini kullandı.

Üretici ortakların ürün teslimatı yaparken öncelikle kooperatifini düşünmesi gerektiğine işaret eden Asa, şöyle devam etti: “Ortaklarımız, zeytini parlak olduğu dönemde kooperatife getirip, üreticiler arasında ‘kıvırcık’ olarak bilinen dönemde başka bir yere vermesinler. Ortaklarımızı böyle bir yanlış yapmamaları konusunda uyarıyorum. Marmarabirlik’te kar payı dağıtıldığı zaman teslim edilen ürüne göre kar payı dağıtımı yapılacaktır. Ortaklarımız ürün teslimatını bunu dikkate alarak yapmalıdır.”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin