MEB, ÖĞRETMENİN PSİKOLOJİSİNİ BOZDU

MEB MÜLAKAT İDDİALARINI DEĞERLENDİRMELİ, MÜLAKAT KALDIRILMALIDIR

 MEB’in sözleşmeli öğretmen alımı için yaptığı sözlü sınavda, yöneltilen sorular ve komisyonların keyfi tutumlarına tepki yağarken, öğretmen adayları mülakatın iptal edilmesi için bir de kampanya başlattı.

TBMM Eğitim Komisyonu üyesi CHP’li Ceyhun İrgil öğretmenlerin bu talebinin dikkate alınması gerektiğini belirterek; “Biz en başında ısrarla ‘mülakat sorun yaratır, adil olmaz’ dedik. Öngörüsüz yaklaşımlar ve yap-boz uygulamalar ayrı konu ama en kötüsü ‘deneyelim görelim’ diyerek eğitimi dejenere etmeleri” diye konuştu.

 KHK İLE GETİRİLMESİ FIRSATÇILIKcirgil1

 Meclis’te kamuoyu önünde tartışılması gereken sözleşmeli öğretmenliğin OHAL ilanı sonrası KHK ile getirilmesinin tamamen fırsatçılık olduğunu belirten İrgil, mülakatlarla ilgili gelen iddiaların MEB tarafından ciddiye alınması gerektiğini vurguladı. Mülakata girenlerin mutlaka itiraz etmeleri gerektiğinin de altını çizen İrgil, “MEB ilköğretimden üniversiteye kadar skandal uygulamalara imza atıyor. Kırgın öğretmenler ve kızgın öğrenciler yaratıyor. Bu insanlar MEB’e yüzlerce dava açarak hakkını elbette savunacak. Biz bugün olduğu gibi o gün de eğitim mağdurlarının yanında olacağız” şeklinde konuştu.

İrgil ayrıca öğretmenlerden aldığı mesajların arasında endişe yaratacak türden olanlar bulunduğunu söyleyerek “Bu insanlar üniversite sınavından geçti, eğitim gördü, ardından KPSS’ye girdi ama öğretmen olabilmek için objektifliği tartışılır mülakatla karşı karşıya geldi. MEB öğretmenin psikolojisini bozdu. Bu mülakat ve sözleşmeli öğretmen uygulaması kaldırılmalıdır” dedi.

 VERDİKLERİ SÖZÜ TUTMADILAR

 Sözleşmeli öğretmenlik konusunun iktidar tarafından 15 Temmuz öncesindeki TBMM Eğitim Komisyonu’ndaki MEB teşkilat kanun tasarısı görüşmelerine geç saatlerde getirildiğini de hatırlatan İrgil, CHP olarak o gün buna sert tepki gösterdiklerini ifade etti.

İrgil, şöyle devam etti: “Biz komisyonda kadrolu öğretmen atamasından yana tavrımızda inatçı tutumumuzdan vazgeçmedik. Sözleşmeli ve aday öğretmenliğe, mülakata karşı çıktık. Ancak iktidar üyelerinin tek yaptığı tepeden inen kararı onaylamak, doğruluğuna yanlışlığına bakmıyorlar. Mülakat yapılacak dediklerinde önceki örnekleri hatırlattık; torpil iddialarını, ilgisiz ve saçma soruları, komisyonların keyfiyetini dile getirdik. Hiçbirini kabul etmediler, torpil söz konusu değil, dediler. Görüntülü-sesli kayıt yapılmasını istedik. Yasa çalışması sırasında Genel Kurul’da düzenleriz dediler, sözler verdiler. Ama verdikleri sözlerin hiçbirini tutmadılar.”

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin