MHP’DEN CHP’YE GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

 BURSA MHP’DEN, CHP’YE “GEÇMİŞ OLSUN”

MHP Bursa İl Başkanı Tevfik Topçu ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna yönelik düzenlenen saldırı sebebiyle Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı’na geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerin de yapıldığı buluşmada CHP İl Başkanı Şadi Özdemir, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özdemir; “Genel başkanımız ‘Allah’ın verdiği bir can var, bu vatan için feda olsun’ dedi. Biz de aynı görüşteyiz”  ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna yönelik düzenlenen saldırı sebebiyle, MHP Bursa İl Başkanı Tevfik Topçu ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Bursa İl Başkanlığı’na ‘geçmiş olsun’ ziyaretinde bulundu. Yapılan saldırıyı üzüntüyle öğrendiklerini ifade eden Tevfik Topçu; “Bu Türkiye’ye yapılan bir saldırıdır, biz meseleye öyle bakıyoruz” dedi. Topçu; “15 Temmuz sonrası yaşadıklarımız ortada. Terör maalesef her yönden canımızı yakmaya devam ediyor. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı gerçekten üzüntüyle öğrendik. Bu Türkiye’ye yapılan bir saldırıdır, biz meseleye öyle bakıyoruz. Geçmiş olsun diyoruz. Desteklerimizi ifade etmek üzere buraya geldik. Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu saldırıdan sonra gösterdiği sağduyu ve makul açıklamalarını da takdirle karşılıyor ve tebrik ediyoruz. Gerçekten meselenin üzerine benzinle değil, sağduyuyla gitmiştir. Şehidimize sahip çıkmıştır. Bu manada gerçekten biz de gurur duyduk. Ana muhalefet partisi liderinin bu sağduyulu ve sorumlu davranışlarının Türk demokrasisine, bu birliğimize, 15 Temmuz sürecinden sonra yaşanan bu tabloya önemli katkıları olmuştur. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ve Milliyetçi Hareket Partisi adına teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

AKP GÜÇ ZEHİRLENMESİ YAŞADI

Tevfik Topçu ve yönetim üyelerinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, Türkiye’nin çok zor bir süreçten geçtiğini belirtti. Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü: “15 Temmuz öncesi süreçlerde biz mümkün olduğunca, özellikle bu cemaat yapılanmalarına, cemaatlerin siyasetin içinde olmasına karşı yoğun bir şekilde uyarıcı olmaya çalıştık. Siyasi partiler olarak hepimizin zaman zaman hataları oluyor. AKP hükümeti döneminde aşırı bir gücün verdiği zehirlenmeyle belki de sizlerin, bizlerin söylediklerinin 15 Temmuz öncesinde hiçbir önemi yoktu. Dolayısıyla bir cemaat operasyonundan çok, bilinçli bir şekilde toplumu yönlendiren ve bu yönlendirme sonucunda da Türkiye’nin ordusunu pasifize eden, işlemez hale getiren bir amaçla yola çıkılmış. Ortadoğu’yu parçalama hedefi surecinde Türkiye’yi de parçalama hedefli bir yürüyüş gözlemledik. Cumhuriyetin generalleri, komutanları 2007-2008 yıllarında açık ve bilinçli bir şekilde tasfiye edildi. Sizlerin de tutumu netti. Buna beraber yürüme, ortaklık nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanı o dönemde bu tasfiye sürecine sahip çıktı. Çok açık bir şekilde ‘ben bu davanın savcısıyım’ dedi. Ondan sonraki süreçlerde de bunu hızla Adalet ve İçişleri Bakanlığı’nı ele geçirme süreci izledi. İçişleri Bakanı’nın açıklamalarını dinlediğinizde 7 bin kişiden 6 bin 5 yüzünün cemaatçi olduğunu, cemaatin devlete sızdığını açıklıyor. Bu çok acı tabi. Devlet cemaate sızmış gibi bir tablo var ortada.”

SALDIRI CUMHURİYETİMİZE YAPILDI

unnamed2

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bu tür saldırı denemelerinin zaman zaman olduğunu sözlerine ekleyen Özdemir; “Daha önce Meclis’te fiziki bir saldırıya uğramıştı. Ardından şehit cenazesinde, Genel Başkanımızın önüne mermi bırakılmış ve bu durumun bilinçli bir şekilde yönetildiği anlaşılmıştı. Bu da çok acı ve ağırdı. Üstelik bunu yapan kişinin bakanlarla diyalog içinde olduğu görülüyor ve bunu o bakanların önünde yapıyor. Buna rağmen Genel Başkanımız buna başka bir pencereden bakarak konuyu bir devlet meselesi olarak görüyor. Genel başkanımız içten ve samimi bir şekilde şehitlerimize ve ailelerine sahip çıkıyor. Bütün örgüte de bu beklentisini iletiyor. Ben de bir görev bilinciyle değil, tamamen durumu içselleştirdiğim için katılıyorum” dedi.  “Genel Başkanımızın konvoyunun saldırıya uğradığı Artvin benim memleketim” diyen Özdemir; “Saldırının ardından İçişleri Bakanı’nı dinlerken içim burkuldu. ‘Onlar burada var zaten biliyoruz’ dedi. Olağan bir şeymiş gibi anlattı. Ama ben biliyorum ki, bu örgütün orada beslenebileceği bir toplumsal taban yok. Ama onlar bilinçli bir şekilde haritalarında Artvin’i de çiziyorlar ki Karadeniz’e bir çıkış olsun” açıklamasında bulundu. Zor bir sürecin içine girdiklerini ifade eden Özdemir; “Genel Başkanımız ‘Allah’ın verdiği bir can var, bu vatan için feda olsun’ dedi. Biz de aynı görüşteyiz. İçimiz de acıyor tabi. Esasında saldırı genel başkana yapılmış diye de görmüyorum, saldırı aslında Cumhuriyetimize yapılmıştır” yorumunda bulundu.

ERDOĞAN TEK BAŞINA KARAR VERİYOR

Devlet protokolünde üst düzeyde bir kişiye saldırmanın açık bir şekilde devlete saldırmak olduğunu belirten CHP İl Başkanı Şadi Özdemir;“Bu bir kaç kişinin bir pususu değil, oldukça organize olan bir eylemdir. Fark edilmeselerdi ağır silahlarla saldıracakları ki Genel Başkanımızın götürüldüğü yere ikinci bir saldırı girişimleri de oluyor. Bütün bunlara rağmen sükûnetini orada da sonrasında da korudu” dedi. 15 Temmuz sonrası sürecin siyasette başka bir dil getirdiğini ve bu durumdan da toplumun memnun olduğunu söyleyen Özdemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise tek başına kararlar alıp meclisi yok saydığını hatırlattı. Özdemir; “Suriye’ye çıkarma yapılıyor ama 15 Temmuz darbe girişimine birlikte karşı mücadele etmişken, cumhuriyete, demokrasiye hem de devlete birlikte sahip çıkmışken bu kadar önemli bir karar tek başına alınıyor. Başka bir ülkeye girerken en azından bu kararı Meclis’le birlikte al. Muhalefetle oturup bir ortak akıl yürütmek yok. Doğrusu sürekli güven sarsıyor” ifadesini kullandı. Bu süreçte çok büyük bir mağdur ordusu olduğunu sözlerine ekleyen Özdemir; “Cemaatle hiçbir ilgisi olmayan pek çok yurttaş basit gerekçelerle mağdur ediliyor. Bir dönem insanları işe almak için bunu önkoşul yaptılar. En alttaki işçiye kadar vatan haini ilan etmek hoş değil. Üstelik o insanların bir aile hayatları var. Hiç alakası olmayan insanların da cemaatle bağlantı kurup dışarıya bırakıyorsunuz. O insanların etrafındakiler vatan haini diye bakmaya başlıyor. Şimdi okullar açılacak, onun çocuğuna nasıl bakacak okuldaki çocuklar. Büyük travmalara neden olur o yüzden bunu çabuk toparlamak gerekiyor” dedi.

12 YILDA KARAR VEREBİLDİLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fettullah Gülen’in vatan haini olduğuna 12 yılda karar verebildiğini söyleyen Özdemir, birçok vatandaşın mağdur edildiğini belirtti. Özdemir; “Kimlikleri çok net bilinen kişileri cemaatle ilişkilendirdiler. Mesela Sağlık Emekçileri Sendikası’nın iki yöneticisini cemaatle ilişkilendirerek işlerinden attılar. Ne ile ilişkilendirdiklerini de bilmiyoruz. Herkese aynı yazıyı gönderiyorlar. Cumhurbaşkanımız Fettullah Gülen’in vatan haini olduğunu 17-25 Aralık’ta anladı. Yani 12 yıl sonra. Vatandaş o dönemde belki de vatan haini olarak görmedi, bir şeyleri paylaşamadıklarını gördü. 15 Temmuz’da Fettullah Gülen’in vatan haini olduğuna karar vermiş olamaz mı? Devletin her şeyi elinde olan bir kişi 12 yılda karar veriyorsa, vatandaş da 14 yılda karar verebilir. 15 Temmuz’dan sonra ‘evet bu vatan hainiymiş gerçekten’ diyemez mi? Sayın Cumhurbaşkanınınki suç değil ama vatandaşınki suç. Adil değil” açıklamasını yaptı. Özdemir’in görüşlerini bildirmesinin ardından konu ile ilgili görüşlerini belirten ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politikasına değinen MHP İl Başkanı Tevfik Topçu; “Maalesef zat-ı şahaneleri bir gün karar veriyor ‘PKK ile oturup pazarlık edelim, iyidir’, diğer gün karar veriyor ‘oturup kavga edelim, kötüdür’. Bir günde karar veriyor zat-ı şahaneleri ‘Cemaat iyidir’, diğer gün aklına geliyor ‘kötüdür’ diyor. Bu demokrasilerde olmayan bir şey. Allah sonumuzu hayır etsin. Zor bir süreç var. Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkan bütün unsurlar, bu süreci beraberce takip etmeliyiz, beraberce tavır koymalıyız” diye konuştu.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin