MOBİL BAŞKAN ÖZKAN’A 4.NCÜ “T” ÖNERİSİ…

TARIM MAKİNELERİ KARACABEY SOKAKLARINA ÇAMUR TAŞIYOR!


ÇAMURU TARLADA BIRAKMANIN BİR YOLU BULUNMALI..

Aşağıda okuyacağınız cümleler, Karacabey’in Mobil  Belediye Başkanı Ali Özkan’ın, Tv’lerde yayımlanan bir söyleşisinden alıntıdır.

Turizm ile birlikte Tarımı da boşlamayarak üzerinde duruyoruz. Sağlıklı ve elverişli tarım alanları için belediye olarak tüm hassasiyetimizi ortaya sunduk. Kırsal mahallelerde tarımla uğraşan vatandaşlarımızın kullanımı için kilometrelerce uzunlukta yolları kışın en kötü koşullarında dahi kullanılabilir hale getirdik…

Bizce en can alıcı cümleyi bir kez daha okuyalım: “Kırsal mahallelerde tarımla uğraşan vatandaşlarımızın kullanımı için kilometrelerce uzunlukta yolları kışın en kötü koşullarında dahi kullanılabilir hale getirdik…”

Başkanın “kırsal mahalleler” tanımından mahalle yapılan köylerimizi ima ettiğini anlıyoruz. Zira tarlalardan Karacabey içine gelen traktör, römork, pulluk ve benzeri makineler çamur yüklü geliyor.  Fotoğraflardan  da anlayacağınız gibi tarlanın; ya da tarla yolunun olanca çamuru kırsaldan şehir merkezine, caddelerimize, sokaklarımıza taşınıyor. Adeta çamur yüklü olan araç gereçlerin bu halde devlet karayoluna çıkmalarına, devamında evimizin sokağına kadar gelmelerine nasıl izin verilir anlamak mümkün değil! Böylesi bir manzara Büyükşehir yapılan Karacabey’e değil, eski adları KÖY olan kırsal kesime dahi yakışmaz.

Karacabey bir tarım ilçesi, bir çiftçi memleket! Tamam da, tarlanın çamurunu şehir içine taşımak çiftçi olmanın bir gereği midir? Yoksa beceriksizliğin, iş bilmezliğin sonucu mu? Elbette, beceriksizliğin ve iş bilmezliğin…

Aşağıda, asfaltta birikmiş yağmur suyu içerisinde yolcu taşıyan bir minibüs göreceksiniz. Fotoğrafı yeni yapılan hastanemizin yakınlarında çektik. Yoldaki kod farkı yüzünden biriken yağmur suyundan 10 metre kadar geçen araçlar, diğer uca tertemiz tekerleklerle çıkıyor. Bu görüntü aklımıza bir fikir getirdi.

Şöyle: Tarla yollarından Karacabey’e dönen tarım makineleri devlet karayoluna çıkmadan önce  uygun birkaç yere 15-20 metre uzunluğunda ve yeterli bir derinlikte su dolu, ızgaralı havuzcuklar yapılmış olsa ve çamur taşıyan  tarım araçları zorunlu olarak  bu sudan geçse ve tertemiz, çamurdan arınmış olarak asfalta çıkarak çamursuz olarak evine gelse…Fikrimiz uzmanlarca daha da geliştirilebilir.

Aksi halde, yollarımızı ister asfalt döşeyelim, ister parke! Çamurdan asla kurtaramayız!

Sonuç olarak bu da; Mobil Belediye Başkanı Ali Özkan’ın, “ TARIM-TURİZM VE TEKNOLOJİ”den oluşan  “3 T”sinden bir tanesi olan Tarımda, kendisine olumsuz puan getirecektir.

Unutmayalım ki, temizliğin ilk harfi de “T” dir! Ve en önemli  “T”  de temizliktir ! Çünkü,”Temizlik imandan gelir…”

Dahası, temiz olmayan yerde tarım yapılabilir belki ama,teknoloji ve turizm temiz olmayan yerin semtine bile uğramaz! 

4.NCÜ “T” TEMİZLİK OLMALI…

O halde,  Mobil Başkan Özkan Karacabey’in topyekün kalkınmasında hedef olarak açıkladığı ”3 T”ye zaman geçirmeden Temizliğin “T”sini en başa ekleyerek, kalkınmadaki hedefinin sembollerine  “4 T” olarak  işlevsellik kazandırmak  zorundadır.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin