Mobil KETEM Karacabey’de

Karacabey ilçesinde hizmet vermeye başlayan ‘KETEM Tırı’ Eylül sonuna dek Karacabeyli bayanlara meme ve rahim kanseri taraması yapacak

 Karacabey Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Petek, TIR‘ın 30 Eylül’e kadar Karacabey’de kalacağını belirterek 35-69 yaş arası tüm kadınları ücretsiz kanser taraması için TIR’a davet etti. Mehmet Petek, kanser hastalığının dünya genelinde giderek artan bir halk sağlığı problemi olduğunu ve toplumlarda önemli bir sosyo ekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açtığını kaydetti.

Karacabey Yeni Haber’in Bursada Bugün’den aldığı bilgiye göre, Petek, “Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren gezici kanser tarama aracı, ilçemize gelerek tarama hizmeti vermeye başladı. Devlet hastanesi bahçesinde konumlandırılan araçta, meme ve rahim kanseri taraması yapılacak. Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı sorunudur. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalar ve erken teşhis ile yaşam kalitesinin arttığını göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır. Kansere sebep olan faktörlerin oluşumunun yüzde 90-95’inden çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınması ile kanser görülme sıklığı azalır. Erken teşhis ve tedavi ile yaşam süresi uzatılabilir” dedi.

 

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin