Öğrencilere Verimli Ders Çalışma Yöntemi

Özel 3 Mart Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni BilgenBezen, “Verimli Ders Çalışma Yöntemleri” konusunda öğrencilere altın değerinde öğütlerde bulundu.

        Bezen, okul konferans salonunda ortaokul öğrencilerine ders çalışma konusunda farklı bir bakış açısı kazandırmak amacıyla yapılan eğitimde, “daha verimli ders çalışma” ile “doğru olarak bilinen yanlış ders çalışma alışkanlıkları” hakkında bilgiler verdi.

         Öğrencilerde başarısızlığın nedeni olarak “yeterince çalışmamak” olarak görüldüğünü, bu nedenle öğrencilerden sürekli çalışmasının istendiğini kaydeden Bezen, “Oysa gerekli olan bilinçsizce çok çalışmak değil, verimli ders çalışmanın yollarını iyi bilerek ve bunlardan gereğince yararlanarak etkili çalışmaktır. Başarısız öğrenci yoktur, doğru çalışma yöntemini bilmeyen öğrenci vardır” dedi.bilgen-hanim

         Bezen, öğrenmede başarıyı etkileyen en önemli faktörün,” istekli”,  “kararlı” ve yeteneğine uygun bir çalışma sistemi geliştirmek olduğunu vurguladı. “Çalışmam gerektiğini biliyorum ama çalışmıyorum”, “ders çalışmak içimden gelmiyor” gibi düşünce içinde olan öğrencilere, ders çalışmanın “isteğe değil, karar vermeye” bağlı olduğunun altını çizdi.

         Bezen, telefon, televizyon,  müzik dinleme, bilgisayar ve yatarak ders çalışmanın, zihin dağılmasına yol açan etkenler arasında yer aldığına işaret etti.

        Verimli çalışmada, planlama ve zaman yönetiminin önemi üzerinde de duran Bezen, “Başarı ile başarısızlık arasındaki çizgi, zamanın ne kadar iyi yönetildiği konusunda ortaya çıkar” diye konuştu.

         Bilgen Bezen,  öğrencilere, düzenli ders tekrarları yapmalarını, dersleri dikkatli dinlemelerini, öğretmenlere konu ile ilgili soru yöneltmelerini, derslere hazırlıklı gelmelerini, derste not tutmalarını da öğütledi.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin