ÖĞRETMENLERE SÖZLEŞMELİ KÖLELİK YASASI

3 DAKİKADA 3 YIL İNDİRDİLER

 CHP’LİLERİ ÇİLEDEN ÇIKARDILAR

GECE BASKINIYLA SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ataması yapılmayan öğretmenlere bu ay başında “Ağustosta atama yok” diyerek ilk kötü haberi vermişti. Öğretmenler bu kararın değiştirilmesi için seslerini duyurmaya çalışırken önceki gece Milli Eğitim Komisyonu’na ‘çakılı öğretmenlik’ maddesi getirildi.

Torba yasa görüşmeleri sırasında getirilen ek maddeyle öğretmenler için 5 yıl boyunca aynı yerde kalma koşuluyla aday öğretmen olarak sözleşmeli çalışma ve takip eden 3 yıl boyunca da yine bulundukları yerde kadrolu öğretmen olarak devam etme hükmü öngörüldü.

CHP’li milletvekilleri gece baskınıyla getirilen teklife itiraz ederek, bunun kabul edilemeyeceğini söyledi.

 KÜREK MAHKUMU OLACAKLAR

Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Ak Parti’nin konuya ciddiyetsiz yaklaştığını belirterek; “Daha bu öğlen sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili bir çalışmanız var mı, diye sorduğumda Bakan olmadığını söyledi. Öğleden bu saate kadar oturup bu maddeyi mi hazırladınız. Böyle ciddiyetsizlik olur mu? Öğretmenleri kürek mahkumu haline getiriyorsunuz. Dünyanın hiçbir yerinde sekiz yıl mecburi hizmet olmaz” diye konuştu.IMG_0319

Gaye Usluer “Hiçbir kurumda “sözleşmeli” adı altında personel istihdamı olmamalıdır. Çünkü bu bir hak gaspıdır, güvencesiz çalışmadır. Bu Meclisin buna olumlu oy vermemesi lazım” derken Mustafa Balbay da “Burada sadece bir çerçeve var, içinde ne olduğu belli değil. Her şeyden önce bu ‘sözleşme’ kavramından devletin genel anlamda uzaklaşması lazım” dedi.

İTİRAZ SONRASI 8 YILI 5 YILA İNDİRDİLER

Tartışmaların ardından 5 yıl sözleşmeli aday öğretmenlik 3 yıla, 3 yıllık zorunlu hizmet ise 2 yıla indirildi. AKP’li milletvekilleri tarafından toplam sürenin 8 yıldan, 5 yıla indirilmesi karşısında, CHP Bursa Milletvekili DR. Ceyhun İrgil, “Ölümü gösterip sıtmaya mı razı ediyorsunuz” diye sordu. 400 bin öğretmen adayının, aileleriyle 2 milyonu geçen insanın kaderiyle bu şekilde oynanmaması gerektiğini belirten CHP’li üyeler komisyonu terk ederek, konunun tekrar müzakere edilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Dün de bir basın toplantısı düzenleyen CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil ve Antalya Milletvekili Dr. Mustafa Akaydın Milli Eğitim Komisyonu’nda yaşananları anlatarak konuyu komisyonda tekrar dile getireceklerini ve itirazlarının süreceğini belirtti.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin