‘Öğretmenlerin, mutsuzluğunu değil, mutluluğunu paylaşmak isterdik…’

YARIN ÖĞRETMENLER GÜNÜ

SEVGİLİ ÖĞRETMENLERİMİZİN TÜMÜNE KUTLU OLSUN !

CHP İl Başkanı Zafer Yıldız, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. “Yoksulluk sınırının altında ücret alan, hak arama mücadelesi verdiğinde TOMA’yla, gazla karşılanan, cezaevleriyle tehdit edilen, yıllardır atanamadıkları için amelelik yapmak zorunda kalan, hatta canına kıyan eğitim emekçilerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum” diyen Zafer Yıldız, öğretmenlerin sadece 24 Kasım’larda değil, her zaman hatırlanıp, mücadelelerine omuz verilmesi gerektiğini söyledi.

1981 yılında Atatürk’ün “başöğretmen” oluşunun yıldönümü olan 24 Kasım’ın “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmasına karar verildiğini, ancak bu anlamlı günde öğretmenlerin mutluluğundan çok mutsuzluğunu paylaşmaktan dolayı üzgün olduğunu söyleyen Zafer Yıldız, ataması yapılmayan öğretmenler sorununa özellikle dikkat çekti.

Başkan Yıldız, 2003 yılında 70 bin olan ataması yapılmayan öğretmen sayısının, 2015 yılında 350 bine çıktığını, bu rakamın 13 yıldır iktidarda bulunan AKP hükümetinin eğitimdeki iflasının bir göstergesi olduğunu söyledi. Üniversitelerde senelerce eğitim alan, mezun olduktan sonra da KPS Sınavı engeline takılan binlerce öğretmen adayı bulunduğunu belirten Yıldız, bu sorunun CHP’nin önerdiği gibi kadrolu atamayla ve ücretli öğretmen uygulamasına son verilerek çözüleceğini vurguladı.

Öğretmenlerimizin diğer ülkelerdeki meslektaşlarına göre daha çok çalışıp daha az kazandıklarını, Eğitim-Sen’in son araştırmasına göre, öğretmenlerin yüzde 84.7’sinin bankalara borcu olduğunu söyleyen Zafer Yıldız, öğretmenlerin özlük haklarının özel bir yasayla güvence altına alınması, aday öğretmenlerin de devlet memurlarının yararlandığı tüm haklardan yararlanması gerektiğini söyledi.

Atamadaki yanlış uygulama nedeniyle bazılarının parçalanmış aileler olarak farklı illerde görev yapmak zorunda kaldıklarını belirten İl Başkanı, bu tür sorunlarla boğuşan öğretmenlerin, sosyal yaşantılarının ve mesleki çalışmalarının olumsuz etkilendiğini söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Dünyanın her yerinde, öğretmenler insan topluluğunun en fedakar ve saygıdeğer unsurlarıdır” sözünü hatırlatan Zafer Yıldız, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak toplum lideri, nitelikli öğretmenler yetiştirmenin, öğretmenliği yeniden toplumun en saygın mesleklerden bir haline getirmenin amacındayız” dedi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin