Ölüler ülkesi olduk

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Ankara’daki katliamın ardından kamuoyuna da yansıyan 7 Haziran’dan bu yana polis-asker-terörist, bebek-çocuk, kadın-erkek tam 694 kişi yaşamını yitirmesi nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Dün Ankara’da yaşanan facia için “Cumhuriyet tarihinin en büyük sivil katliamı” nitelemesinde bulunan Dr. İrgil, “7 Haziran’dan bu yana Ölüler Ülkesi olduk” dedi.

CHP’li İrgil açıklamasında şunları söyledi:

“Acı yaşanmayan ne coğrafya, ne de aile kaldı. Anadolu ağlayan ANA’lar ile doldu, taştı… Ülke morg gibi… Her gün bir dolu kentte genç cenazeleri kalkıyor. Ölümden ve evlat acısından öte acı yok ama bu acımızda bile ortaklaşamayacak kadar kutuplaşmış, partizan bir ülke… Ölülerini ayıran ve yarıştıran bir iktidar… Sorumluların asla sorumluk üstlenmediği, kifayetsiz ve umarsız bir hükümet… Hukuksuz, hükümetsiz, kifayetsiz bir devlet anlayışı… Ölüm ve iç savaş tehlikesinde bile birleşip, buluşamayan bir nefret ve partici iklim… Evlat acısında bile ocaklara düşen ateşi aynı sıcaklıkta hissetmeyen ortasından ikiye ayrılmış bir millet… Bir yanda ölen evlatlar, onların acısı ile yaşayan ölüye dönen sevenleri… Öte yanda ölüleri ve ölümleri kategorize eden, partisine göre ayıran vicdanı körelmiş yurttaşlar… Cismen ölenler, ruhen ölenler…Nereden bakarsanız bakın, ölüler ülkesi… Yine umutsuz olamayız, bu ülke sahipsiz değil, yalnız değiliz… Bu ülkenin vicdanlı insanları yeşertecek hayatı… Bir yandan zalimleri sorgulayacağız, öte yandan hayatı ve barışı savunacağız sonuna kadar… İnadına barış, inadına hayat, inadına demokrasi diyeceğiz…”

ceyhunirgilfoto

Lütfen Paylaşın ve Beğenin