ÖRNEK UZLAŞMANIN AYRINTILARI MERAK EDİLİYOR

Türkiye’de ‘Arabuluculuk Yasası’nı ilk uygulayan kurum olan Karacabey Belediyesi, Adalet Bakanlığı tarafından tüm resmi kurumlara örnek gösterildi

 2013 yılında, kent içi temizlik çalışmalarında elim bir şekilde hayatını kaybeden işçi yakınları ile arabulucu sayesinde anlaşan Karacabey Belediyesi’ni, tüm Türkiye’ye örnek gösteren Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, uygulamadan övgü ile bahsederek, bunun Türkiye genelinde yaygınlaşması gerektiğini söyledi.

Yaklaşık üç yıl önce, ilçe merkezindeki çöplerin toplanması sırasına geçirdiği elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden işçi kardeşinin, yakınlarının acısını bir an önce hafifletmek ve maddi sorunlarına katkı sunmak amacı ile harekete geçen Karacabey Belediyesi, ‘Arabuluculuk Yasası’nı Türkiye’de ilk kez uygulayarak, işçi yakınları ile anlaşmaya vardı.

Karacabey Belediyesi’nin uygulamasını, diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile belediyelere örnek gösteren Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, Karacabey Belediyesi’nin sosyal sorumluluk adına gösterdiği anlamlı davranışın, her türlü övgünün üzerinde olduğunu dile getirirken, bunun tüm Türkiye’ye örnek olması gerektiğine vurgu yaptı.

 “Barışçıl Şekilde Çözüme Kavuşuyor”

Geçtiğimiz hafta sonu Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, kamu idarelerinin, belediyelerin arabuluculuğa gitmelerinde kanunen engel bulunmadığını vurgulayan ve kamu idarelerinin özel hukuk uyuşmazlıklarının tamamını, arabulucuya götürülebileceğini dile getiren Hakan Öztatar, arabulucu huzurunda sorunların barışçıl şekilde çözüldüğüne dikkat çekti.

 “Mobil Başkan Ali Özkan: Örnek Alınan Belediye Olmaktan Halkımız Adına Gururluyuz”

Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren ve göreve geldikleri ilk günden itibaren, “Türkiye’nin önde gelen belediyelerinde ne varsa, Karacabey’de de o olacak” sözünü verdiklerini ifade eden Mobil Belediye Başkanı Ali Özkan; “İlçemiz tüm ekonomik ve sosyal kaynakları ile her şeyin en güzelini hak etmektedir. Mevcut potansiyel kaynaklarını harekete geçirdiğimiz kentimiz, her geçen gün bir başka başarıya imza atmayı sürdürüyor. Proje ve çalışmalarımızın tüm Türkiye geneline örnek gösterilmesinden de halkımız adına büyük gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.


BU DA BİZİM NOTUMUZ

KARACABEY KAMUOYU BİLGİ EDİNME HAKKINI KULLANARAK BELEDİYEYE SORUYOR:

***Elim bir kaza sonucu yaşamını yitiren temizlik işçisinin ailesi ile varılan uzlaşmanın ayrıntıları nedir?

***Aileye Tl. olarak ne kadar tazminat ve ne gibi sosyal haklar sağlanmıştır?

“Arabuluculuk Yasası” gereği sağlanan uzlaşmanın ayrıntıları 4982 Sayılı Bilgi Edinme Yasası gereğince Karacabey ve Türkiye kamuoyuna zaman geçirilmeden açıklanmalıdır.

Demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak kişilerin bilgi edinme hakkını kullanmalarına Karacabey Belediyesi’nin duyarsız kalmayacağına inanıyor ve bekliyoruz.

 

 

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin