Rota, Toubkal zirvesi

 Merkezi Bursa’da bulunan Sınır Tanımayan Dağcılar Spor Kulübü, yurt dışında yapılacak yeni bir zirve tırmanışına hazırlanıyor.

Sınır tanımayan dağcılar, Atlas Dağlarının en yüksek noktası olan 4.167 metrelik Jebel Toubkal tırmanışı için Fas’a gidiyor.

Dünyanın en güzel dağlarından biri olan Uludağ’ın zirvesinden Kuzey Afrika’da yer alan Atlas Dağlarının zirvesine “İki Kıta Tek Yürek” sloganıyla kıtalararası sevgi köprüsü ve dostluk taşımak için faaliyet planlayan Bursa merkezli Sınır Tanımayan Dağcılar Spor Kulübü, rotayı Fas’a çevirdi.

Ülkemizde başta Uludağ ve Ağrı dağları olmak üzere çok sayıda tırmanışa imza atan grup, Gürcistan’daki 5.047 metrelik Kazbek’e de tırmanmıştı. Doğa ve çevre konusunda duyarlılığı öncelik alan üyelerden oluşan grubun Fas’taki mihmandarlığını, bu ülkede yaşamını sürdüren Türk dağcı Baki Akkuş yürütecek. 17-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Fas yolculuğunun son hazırlıklarını gözden geçiren 24 kişilik dağcı grubunun ekip lideri dernek başkanı Mehmet Fahir Denizman, Jebel Toubkal tırmanışına ilişkin kamuoyuna da bilgi verdi.

Resmi tırmanışla Toubkal zirvesine çıkacak ilk Türk dağcılar olacaklarını ve bunun onurunu taşıyacaklarını belirten Denizman, Jebel Toubkal’ın Kuzey Afrika’da yer alan 2.400 km uzunluğundaki Atlas Sıradağlarının en yüksek noktası olduğunu kaydetti.

Denizman şunları söyledi:

 “Dernek üyelerimizle birlikte her hafta sağlıklı doğa yürüyüşleri, dağcılık faaliyetleri, kamplar düzenliyoruz. Avrupa’nın ve ülkemizin en yüksek noktası olan Ağrı Dağı’na 16 arkadaşımızla birlikte tırmanarak önemli bir başarıya da imza atmıştık. Grubumuz Gürcistan – Kazbek Dağı’ na yine 16 üyesiyle birlikte zirve tırmanışı yapmayı başarmıştır. Bu kez Jebel Toubkal tırmanışı için 24 kişilik ekibimizle Fas’a doğru yola çıkıyoruz.”

cats

                                                      ZİRVE

Lütfen Paylaşın ve Beğenin