SALÇA-EKMEK SAĞLIKLI BESLENMEK Mİ ?

“SALÇA YERİNE TEREYAĞLI  EKMEK,BİRAZ PEYNİR, BİR YUMURTA VE AYRAN DAHA UYGUN OLMAZ MI?”

Karacabey Belediyesi’nin başlattığı “Öğrencilerimizin sağlıklı beslenmeleri için Salça Ekmek-Ayran etkinliği” devam ettiriliyor.

Başkan Özkan, “Uluabatlı Hasan İlköğretim Okulu’ndan sonra dün de Atatürk İlkokulu’nda öğrencilerimize AK Parti İlçe Başkanımız Murat Erol, Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, Meclis Üyeleri ve ilçe yöneticileri ile  ikinci etkinliğimizi gerçekleştirdik. 12234957_1059560227397853_5624648446535082874_nDiğer okullarımızı da zaman buldukça ziyaret edecek ve sevgili öğrencilerimizle salçalı bir dilim ekmek eşliğinde sağlıklı beslenmeyi ve öğrencilerin bizlerden beklentilerini konuşacağız” dedi.

catsv

 YORUMUMUZ:

Domates üretiminin ve salça fabrikalarının yoğun bulunduğu yöremizde, aşırı tuz  içeren salça, kolay ulaşılabilen bir gıda maddesi olsa da sağlıklı beslenmek için elzem ve mutlak tüketilmesi gereken bir gıda olarak önerilemez.

Sadece yoksul halkımızın  çocuklarına gün içinde belli zamanlardaki yemek saatleri dışında “Anne acıktım” dediğinde açlığının bastırılması için bir dilim ekmekle yedirilebilecek sıradan  ve tuzlu bir besindir. Ama yoksul bir ülkenin yöneticileri, çocuklara sağlıklı beslenmenin en ucuz yöntemini başka nasıl anlatabilir ki? Gelişmekte olan çocuklarımızın minik beyinlerine salça ekmek yemenin sağlıklı beslenmek olduğu yanılgısını yerleştirmeyelim lütfen. Menüden salçayı çıkarıp, menüde az da olsa mevcut olduğunu öğrendiğimiz tereyağını sürmek sağlıklı beslenmenin öğretilmesine daha iyi hizmet edecektir. Çocuklara bir dilim ekmek, tereyağı sürülmüş olarak yanında bir yumurta, biraz peynir, bir bardak ayranla verilmeli ki, sağlıklı beslenmenin nasıl olacağını öğrensinler.

Salçalı ekmek etkinliği, çocukların sağlıklı beslenmelerine en uygun gıda seçimi olmasa da yöneticilerin okulları ziyaretleri, iletişimin güçlenmesi, öğrencilerin belediye başkanlarını yakından tanımalarına olanak sağlaması ve sosyalleşmelerinin gelişmesi açısından yararlı bir eylemdir. Öğrenciler yaşamakta oldukları kentte büyüklerinden adını sık sık duydukları belediye başkanını, milli eğitim müdürünü, kaymakamı elbette tanımalıdırlar. Hepimiz biliyoruz ki, bir gün o görevleri yürütecek gençler, bugünkü öğrencilerin arasından çıkacaktır.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin