SAĞLIKTA ŞİDDETE AFİŞLE UYARI

Özellikle son dönemlerde artan sağlıkta şiddet önüne geçebilmek amacıyla gerçekleştirilen uygulama çerçevesinde Bursa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından uyarı afişi hazırlandı. İçerisinde suç türü, TCK maddesi ve suçun karşılığı olan cezanın türünün detaylı şekilde yer aldığı panolar, hasta ve yakınlarının görebilecekleri yerlere asılarak bilgi sahibi olmaları sağlandı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAK ZORUNDAYIZ!

Bu kapsamda panoların içerisinde; “Savcılığa suç duyurusunda bulunmak zorundayız! Sağlık personeline karşı işlenen suçlar ile ilgili 28.04.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Yönetmelik gereği Sağlık Personeli şikâyetçi olmasa dahi hastane yönetimince Savcılığa suç duyurusunda bulunulması zorunludur. Sağlık çalışanlarına karşı sıklıkta görülen ve suç unsuru taşıyan davranışları ve Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) karşılıklarını dikkatinize sunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

SUÇ UNSURU VE CEZASI

Buna göre, TCK’nın 106. Maddesine göre ‘Tehdit’ suçunun 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası, 125. madde ‘Kamu Görevlisine Hakaret’ suçunun 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası, 152. madde ‘Kamu Malına Zarar Verme’ suçunun 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası, 86. madde ‘Kasten Yaralama’ suçunun 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis cezası, 87. maddede ise ‘Ağır Yaralama” suçunun 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı belirtildi.

ALKOL VE UYUŞTURUCU ETKİSİ İNDİRİM SEBEBİ DEĞİL

TCK 34. maddesine göre suçun alkol ve uyuşturucu madde etkisi ile işlenmesinin cezada indirim sebebi olmadığı ifade edildi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin