SARIBAL’DAN BURSA STADI AÇILIŞINA TEPKİ

“İnşaatı Açmaya Cumhurbaşkanı Bursa’ya Geldi

Bursa’ya yapılan yeni stad vurgun ve rant projesidir.

Doğanbey’den sonra kente vurulan ikinci büyük darbe”

“Atatürk ismini sildiler, bölgeyi ranta açtılar, yeni stadyumla birlikte astronomik bir rant elde etiler” bu sözler CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’a ait.  CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal,  en az 6 aylık bir çalışmaya daha ihtiyacı olduğunu iddia ettiği yeni stadyumun Cumhurbaşkanı tarafından açılışının yapılmasını siyasi rant ve şov olarak niteledi.

Cumhurbaşkanı tarafından açılışı yapılan Yeni Stadyumla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, 1 milyar liraya yaklaşan maliyeti ve mimarisi ile Bursa tarihin en kötü kamu yatırımı olan Doğanbey TOKİ’nin sorumlusu Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin  yeni stadyum projesi ile kentte ikinci büyük darbeyi vurduğunu açıkladı.

“Projenin başlangıç proje maliyetini biliyoruz. Şimdiye kadarki proje maliyeti ne kadar? Tüm Türkiye’de Gençlik Spor Bakanlığının yaptığı stadyum projelerinin Bursa’da Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmasının anlamlı bir açıklaması olamaz. Burada amaçlarını herkes biliyor. Stadyumun açılışına Davetiyesi olanların ücretsiz ,davetiyesizleri ise ücretli şekilde taşıyan Bursaray büyükşehir belediyesinin Bursa’ya ne kadar adilane hizmet ettiğini de gösteriyor zaten ”şeklinde konuşan Orhan Sarıbal, Recep Altepe’nin  Doğanbey projesi ile devleti, vatandaşı ve şehri büyük bir zarara uğrattığı için yargılanıp görevden alınması gerekirken adeta yaptıklarım yapacaklarımın teminatı dercesine yeni stadyum projesi ile yeni rant ödülü verildiğini savundu.

Bugün açılışı Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak olan stadın ,inşaat alanıdır Girilmez tabelası adı altında yapılması ayrı bir garabettir.

İnsanların öncelikli ihtiyaçlarını hiçe sayan bir proje olmakla birlikte,projenin 6 ay daha inşaat işinin süreceği söylenen bu projenin,yol ve bağlantı yollarının tamamlanmamış olmasından zaten inşaatı açtıklarının bir kanıtıdır. Yeni Stadyum projesinin hem yer,hem maliyet açısından büyük bir hata olduğunu savunan Sarıbal, “Gerek  şu ana kadar harcanan, gerekse kamulaştırma için harcanacak bedellerle astronomik rakamlara ulaşmasını beklediğimiz yeni stadyum  büyük bir maddi ve siyasi rant projesidir.” dedi.

TRAFİK İÇİNDEN ÇIKILMAZ HALE GELECEK

Zaten içinden çıkılmaz halde olan kent içi trafiğinin stadyumun açılmasıyla içinden çıkılmaz bir hal alacağını da kaydeden Orhan Sarıbal, “12 yıldır şehir içi ulaşım sorunu ile yüzleşmeyen. En pahalı ve verimsiz toplu taşımaya sahip. Dünyanın en pahalı benzini ile saatlerce trafikte sinir hastası olan Bursalıları umursamayan Büyükşehir Belediye Başkanın tek derdi olan çocukluk hayallerinin de rant olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Bu kentin sakinlerinin vergileri ile yarattığınız rantın rakamlar ortaya çıktığında er ya da geç hesap vereceksiniz” şeklinde konuştu.

BÜYÜK BURSASPOR TARAFTARI

Bursaspor kulübünün ve büyük Bursaspor taraftarının öne sürülerek  yeni stadyuma Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu adı verildiğine dikkat çeken Sarıbal, “ Amaç Atatürk ismini silmek. Amaç Atatürk ismi gibi Bursa’nın tarihi simgelerinden Atatürk Stadyumunu yıkarak bölgeyi ranta açma girişimidir.”

 

Orhan SARIBAL (ZİRAAT MÜHENDİSİ)

CUMHURİYET HALK PARTİSİ BURSA MİLLETVEKİLİ

T.B.M.M. Halkla İlişkiler Odası Adresi:

T.B.M.M. Yeni Hizmet Binası Kat:2 No:2100 T.B.M.M./ANKARA

TEL: 03124205528-29 05077771716

www.orhansaribal.com  facebook.com/orhansaribalchp  twitter.com/orhansaribalchp

6 Ek

Lütfen Paylaşın ve Beğenin