Sempozyumda 2. Gün Konuşulanlar….

  • KARACABEY SEMPOZYUMUNA TARIM-HAYVANCILIK, SANAYİ VE TİCARET KONULARIYLA DEVAM EDİLDİ…
  • SOLAKOĞLU: SÜTÜ DAHA UCUZA MAL EDEBİLMELİYİZ…
  • ÖZMUMCU: ÇİFTÇİ VE SANAYİCİ EL ELE VERMELİ

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) ile Uludağ Üniversitesi Karacabey MYO tarafından birlikte düzenlenen Karacabey Sempozyumu’na ikinci gün gerçekleştirilen oturumlarla devam edildi. Sempozyumun ikinci gününde Karacabey’in tarım ve hayvancılık, eğitim, sağlık ve spor, kentleşme ve sosyal yapı, sanayi, ticaret ve ekonomi konuları ele alındı.

Sempozyumun sabah oturumunda Prof. Dr. Mustafa Tayar’ın başkanlığında gerçekleştirilerek tarım ve hayvancılık konusu ele alındı. Oturumda konuşan Feyz Hayvancılık besi çiftliği sahibi işadamı Sencer Solakoğlu, “Ülkemizde 100 kg süt üretmek için 50-60 dolar maliyetle karşı karşıyayız. Bunu Fransa, Almanya, İspanya’dan daha ucuza mal edebilmeliyiz ama durum böyle değil. Sütün ve yemin Karacabey’de hem daha ucuz, hem de daha kaliteli olması gerekiyor. Arazi fiyatları artıyor ve bu durumda kıymetlenen araziler tarım yerine sanayi tesisi kuruluyor veya depoya kiraya veriliyor. Üreticiler hayvan yemlemede kullanılan mısırı ekeceğine endüstriyel tarım ürünleri nin ekimini tercih ediyor. Haliyle yem fiyatları artıyor ve hayvan daha az yemle besleniyor. Bu durumda hem hayvanın sağlığı hem de hem süt kalitesi bozuluyor” dedi.

3Sencer, hayvancılıkta ve süt üretiminde sürdürülebilirlik için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Önce sütün vasıflarının tanımlanması lazım. Süt sadece beyaz bir sıvı değildir. AB şartlarına uyum sürecimiz doğru işlemiyor. AB’nin konuyla ilgili 17 bin sayfalık müktesebatı tercüme edilip ‘buyurun uygulayın’ deniyor ama bizim kendimize göre koşullarımız var. Bunlar göz önünde bulundurulmalı. Hayvancıların ve süt üreticilerinin kendi aralarında daha organize olmaları gerekiyor.”

 

 

HAYVANCILIK İÇİN TARIM ARAZİSİ ŞART

5Prof. Dr. İsmet Arıcı da süt sığırcılığında Türkiye’de bir yapı oluşturulmadığını dile getirdi. İşletmelerin köylerde sıkıştığını ifade eden Prof. Dr. Arıcı, “Tarım arazileri olmayan, yemini üretmeyen işletmelerin geleceğe taşınması zor. Hayvancılıkla ilgili yatırım yapmak isteyenlerin mutlaka tarım arazine sahip olması gerekli. Sorunların çözümü için çiftçi, üniversiteler ve devlet el ele vermeli” dedi.

 

 

ÇİFTÇİ VE SANAYİCİ EL ELE VERMELİ

4Prof. Dr. Arıcının ardından Sezer Tarım firması yetkilisi Serkan Karaca karlılığın devamı için arazi, makine, personel seçiminde ve yapılaşmada doğru adımlar atmanın önemli olduğuna dikkat çekerken Agromar AŞ Genel Müdürü Dr. Sabahattin Bodur, tohum konusunda Türk halkının yanlış yönlendirildiğini ifade etti. SALKONDER Genel Koordinatörü Ahmet Özmumcu ise, domates ve salça üretiminde karlılığın sürekli olması için sözleşmeli tarımın yaygınlaşması gerektiğini aktardı. Özmumcu, “Sanayici ve çiftçi el ele verirse bu başarılabilir. Böylece ürün hem ihraç edileceği hem de iç piyasada satılacağı kadar üretilir” şeklinde konuştu.

 KARACABEY’İN EĞİTİM SAĞLIK VE SPORTİF YÖNÜ

1Prof. Dr. Müfit Parlak’ın başkanlığını yaptığı günün 2. oturumunda ise Karacabey’in eğitim, sağlık ve sportif yönü ele alındı. Bu oturuma konuşmacı olarak katılan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ensar Uygun ve İlçe Spor Müdürü Ayhan Sağlam, müdürlüklerinin çalışmaları hakkında bilgi verirlerken Prof. Dr. Mustafa Tayar ve Prof. Dr. İbrahim Ak da Karacabey MYO çalışmaları ve üniversite-sanayi işbirliği hakkında değerlendirmelerde bulundular.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin