“SEVGİ İZİ” ÖNERİMİZ GERÇEK OLDU !

BİR ÖNERİMİZ DAHA GERÇEKLEŞTİ!

KARACABEY BELEDİYESİ ENGELLİLERE ” SEVGİ İZİ” YAPTIRIYOR


İŞTE 10 NİSAN 2016 TARİHLİ HABERİMİZ:

KARACABEY’DE  DE “SEVGİ İZİ” PROJESİ DERHAL BAŞLATILMALI

Gürel ERGEN

Karacabey Belediye hoparlörü bugün defalarca anons yaparak: “Üzerinde siyah bir mont ve çantası olan 33 yaşlarında zihinsel engelli bir bayanın kaybolduğunu ve aranmakta olduğunu” duyurdu! Yazımızı yayına hazırladığımız saat 20.00’ye kadar maalesef kendisinden bir haber alınamamıştı. Umudumuz zaman geçmeden sağlıklı bir şekilde bulunmasıdır.

Oysa, atv ekranlarında yayımlanan “Müge Anlı ile Tatlı Sert” programının sunucusu Müge Anlı’nın, kaybolma ihtimali olan kişiler için bir proje hazırladığını hepimiz biliyoruz.. Yıllardır kayıpların bulunması için öncülük eden ve bugüne kadar  1.452 kayıp şahsın yakınlarıyla buluşmasını sağlayan Anlı’nın öncülük ettiği “Sevgi İzi” adlı proje sayesinde zihinsel engelli, alzheimer ve benzeri rahatsızlıkları bulunan ve kaybolma ihtimalleri yüksek olan kişilere daha çabuk ulaşılması sağlanabiliyor. Projeye göre, kaybolma ihtimali yüksek olan kişilerin koluna “Sevgi İzi”ni belirten bir rakam işleniyor. Bu rakamla www.benibuldular. com’a kayıt yaptırılıyor. Kişi kaybolduğunda kolundaki bu “Sevgi İzi”ni görenlerin bu siteye bildirmeleri halinde yakınlarına hemen ulaşılması sağlanıyor.

kahramanmarasta_sevgi_izi_senligi_h9841O halde Karacabey’de Başkanlığını Kadir Altıneler’in yaptığı, “Tüm Engelliler Kültür Sanat, Spor ve Dayanışma Derneği” diye bir dernek var. Bu dernek Bursa’nın ve Balıkesir’in hemen hemen tüm ilçelerinde uygulamaya konulan “Sevgi İzi” projesini niçin Karacabey’de de başlatmaz!? Başlatmış olsa yukarıda sözünü ettiğimiz 33 yaşındaki kayıp hasta bayanın bulunması çok daha kolay olmaz mıydı? “Sevgi İzi” projesini başlatmaya derneğin olanakları yetersiz kalıyorsa bile inanıyoruz ki, Karacabey Belediyesi  bu görevi seve seve üstlenecektir.

NOT: GECE SAAT 23.30 SULARINDA TARAFIMIZA KAYIP HANIMIN BULUNDUĞU HABERİ ULAŞMIŞTIR.BİLGİLERİNİZE ARZ OLUNUR.

(YUKARIDAKİ HABER, 10 NİSAN 2016 TARİHİNDE KARACABEY YENİ HABER’DE YAYIMLANMIŞTIR.)


Karacabeyli engellilere “sevgi izi”

Karacabey ilçesinde engellilerin kollarına “sevgi izi” dövmesi yapılıyor.

Zihin engelli veya alzheimer gibi kendilerini ifade edemeyecek seviyede engeli olanların kollarına, kaybolmaları halinde kolayca bulunabilmeleri için numara yazılıyor. ‘Sevgi izi’ uygulaması belediyenin katkıları ile Karacabey’de de başlatıldı.

Karacabey Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Engellilerin topluma uyumu için çalışıyoruz. Alt yapı ve sosyal faaliyetlerimiz çerçevesinde engellilerin meselelerini de çözüyoruz. Sevgi izi uygulaması aralıklarla Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde yapılacak” denildi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin